"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Olimpiyatlar ile Wimbledon'a devam

BU sefer Wimbledon’ın kutsal çimleri senelik bakıma alınamayacak.

Takribi 2 hafta sonra 2012 Londra Olimpiyatları tenis müsabakaları aynı kortlarda başlayacak. Nadal’dan Federer’e, Serena’dan Sharapova’ya kısacası en iyi tenisçileri kendi ülkeleri adına madalya için mücadele edecekler. Altın alana ayrıca Grand Slam şampiyonlarının kazandığı dünya sıralaması puanların üçte biri kadar da puan verilecek. Federer aynı zeminde sıcağı sıcağına birinci olur mu yoksa Olimpiyat ruhu Djokoviç, Murray’e hatta 2008 Olimpiyat birincisi Nadal’a altın mı getirir göreceğiz...

TÜRKİYE’YE OLİMPİYAT KONTENJANI YOK

- Uluslararası Tenis Federasyonu ve Olimpiyat Komitesi elinde bulundurduğu kontenjandan faydalanmak için Türkiye; Spor Bakan Suat Kılıç’ın destekleri ve Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç’un girişimleri ile talepte bulundu. Fakat 2020 İstanbul Olimpiyatları’na güçlü adaylığını sürdürmemize ve geçen sene Sinan Erdem Salonu’ndaki başarılı geçen WTA Dünya Kadınlar Şampiyonası’na rağmen Marsel İlhan ve Çağla Büyükakçay’ı Londra’ya gönderemiyoruz.

DEĞERİNİN BİLİNÇİNDE OLMAMIZ GEREKEN BAŞARI

- BU seneki Wimbledon’da henüz 16 yaşındaki İpek Soylu’nun gençler turnuvasında ilk on altı tenisçi arasına girmesi ne kadar zor oldu ise, Türk tenisi adına bir o kadar da önemli başarı oldu. İpek’in bir Grand Slam turnuvasında ön elemeleri aşıp ana tabloda üç tur kazanması ilerde onun profesyonel kariyerini de olumlu etkileyecektir. İpek Soylu, dünya gençler sıralamasında ilk altmış tenisçinin arasında. Bu puanlar ile her gençler Grand Slam’lerine katılabilir. Bu seneki programında küçük para ödüllü profesyonel turnuvaları da oynamaya başlayacak. Öncelikle gençler kategorisinde belirli bir başarıyı yakalayıp ardından profesyonel turnuvalara da katılması hedefe yönelik doğru bir seçim.
Altı yaşında Adana’da tenise başlayan İpek tenisçi bir aileden geliyor. Annesi Serpil ve baba Sermet İpek için her türlü fedakarlığı yapıyorlar. Annesi İpek’in çok disiplinli ve liderlik vasfına sahip olduğunu söylüyor. İpek tenisçi kardeşi İrem ile 2009 yılından beri Enka Tenis Kulübü adına oynuyor ve orada antrenmanlarını sürdürüyorlar. Şükrü İlkel’in kurduğu Sumru İlkel Sporcu Eğitim Vakfı ise İpek’in turnuva masraflarını karşılıyor.
Bitmeyen tenis konularını buradaki köşeme sığdırmam mümkün olmadığından, bundan böyle diğer yazılarımı Hürriyet internet sitesinde okuyabilirsiniz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI