« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Olimpiyatlar için 10 aydır aralıksız çalışıyoruz”

İngiltere'nin başkenti Londra'da, 27 Temmuz-12 Ağustos tarihlerinde yapılacak olimpiyat oyunlarında, çekiç atma dalında yarışacak olan Eşref Apak ve Kıvılcım Kaya, çalışmalarını Trabzon'da sürdürüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Sporcuların antrenörü Artun Talay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekim ayından itibaren olimpiyat oyunlarının hazırlıklarına başladıklarını belirterek, “Sırasıyla Erzurum, Tokat, İzmir, Adana, Ankara, Antalya, Ankara'dan sonra şimdi buradayız. Trabzon, hem rakım hem nem bakımından Londra ile benzediği için burada son çalışmamızı yapıyoruz. Sporcular direkt olarak buradan Londra'ya uçacak” dedi.

Topluma doğru mesaj vermek gerektiğini ifade eden Talay, şöyle devam etti:
“Eşref'in olimpiyatlarda 77 metre atma olasılığı var. 77 metreyi atarsa finalde yarışabilir. Bu da Eşref'in tekrar atletizme döndüğünü, artık üst klasmanda yer alabilme konusunda umut taşıdığını gösterir. 77 metre bu nedenle Eşref için son derece önemli. Eşref'in antrenmanlarda ve Türkiye'de 77 metrelik derecesi var ama yabancı rakiplerine yani 7 yıldır kaybettiği insanlara karşı 77 metre atabilecek mi? O anda tutukluk yaşayacak mı? Bunu yaşayıp göreceğiz. Kıvılcım'a gelince, Kıvılcım 72 metre 55 santimetrelik bir dereceye ulaştı. Henüz 20 yaşında, bu dereceyi yaparsa, onun için harika olur. Hepimiz çok seviniriz.”
Çalışma ortamından memnun olduğunu dile getiren Talay, “Buradaki şartlar oldukça iyi. Türkiye'nin en seçkin atletizm sahası sayılabilir burası” diye konuştu.

“Çekici kafesten çıkardığımız zaman güzel derece geliyor”

Eşref Apak ise olimpiyatlar için yaklaşık 10 aydır aralıksız çalıştıklarını vurgulayarak, “Tabii bu çalışmaların öncesi de var ama özel olarak olimpiyatlar için 10 aydır antrenman yapıyoruz. Günde çift antrenman yapıyoruz. Sabah 2.5 saat, akşam 2.5 saat olmak üzere günde 5 saat antrenman yaparak olimpiyatlara hazırlandık. Hayırlısı olacak inşallah. Eski antrenörümle bu sene tekrar çalışmaya başladık, çalışmaya başlarken hedefimiz final yarışmaktı. Finale kaldıktan sonra da elimizden geleni yapacağız.”
Apak, moralinin ve gücünün yerinde olduğunu kaydederek, “Sıkıntım çekicin kafeste kalması. Çekici kafesten çıkardığımız zaman güzel derece geliyor” dedi.

“Hedefim 2016 Olimpiyatları”

Kıvılcım Kaya, oyunlara çok az bir zaman kaldığını anımsatarak, şunları söyledi:
“Daha çok sürate ve dereceye yönelik çalışma yapıyoruz. Tabii sporcunun olimpiyatlardaki hedefi yüksektir. Ben de olimpiyatlarda 70 metre atıp final yarışmayı hedefliyorum. Yaşım daha çok genç. 20 yaşında birisinin olimpiyat barajını geçmesi bence çok büyük bir başarı. Benim için asıl hedef 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları'dır. 2016 Olimpiyatları'nda Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeciğime inanıyorum. Kendimi iyi hissediyorum. Bu yıl elde ettiğim derece de bunun göstergesi.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler