« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyatlar bu ülkenin milli meselesidir

Türkiye’nin 2020 Olimpiyat Oyunları’na adaylık başvurusunun bizzat Başbakan Erdoğan tarafından açıklandığına dikkat çeken Kılıç, “Olimpiyatları Türkiye’ye kazandırma sürecinde, herkesin katkı sağlaması zarurettir” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Spor Bakanı Suat Kılıç, olimpiyatları Türkiye’ye kazandırmanın tek başına hükümetin ya da Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin sorunu olmadığını vurgulayarak, “Olimpiyatlar milli bir meseledir. Olimpiyatları, Türkiye’ye  kazandırma sürecinde iktidarıyla, muhalefetiyle, tüm kesimlerin, katkı sağlaması zarurettir” dedi. Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde dün, İstanbul’daki medya kuruluşlarının spor müdürleriyle kahvaltıda bir araya gelen Kılıç, burada yaptığı konuşmada 2011 yılının bir değerlendirmesini yaptı ve 2012’ye ilişkin hedeflerini anlattı. Kılıç Türkiye’nin 2020 Olimpiyat Oyunları’na adaylık başvurunun bizzat Başbakan, Erdoğan’ın açıklandığına dikkat çekti.

Yüzme havuzu olmayan il kalmayacak

Bakan Kılıç, bir yandan spora olan ilgiyi artırmaya ve sportif organizasyonlar düzenlemeye yönelik çalışmalar yaparken, diğer yandan da Türkiye’de sporun en önemli açığı olan altyapı eksikliğini gidermek üzere spor kamuoyu ile birlikte olağanüstü gayretli bir çalışma yürüteceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: “2012 yılı yatırım programı ile Türkiye’de kapalı yüzme havuzu olmayan bir tek il bırakmamayı hedeflerimiz arasına dahil ettik. Yine bu yıl hedeflerimiz arasında bünyesinde aynı zamanda çok amaçlı bir spor salonunu barındıran gençlik merkezlerini Türkiye’nin 81 vilayetine yaymaktır. Ayrıca yaklaşık 150 sentetik çim yüzeyli nizami futbol sahasını Türk sporuna kazandıracağız.”

2012’de 18 stadyumun temeli atılacak

Türkiye’nin değişik illerine UEFA kriterlerine uygun yeni stadyumlar kazandırmayı hedeflediklerini belirten Suat Kılıç, “2012 yılında temeli atılacak stadyum inşaatlarının sayısını 18’e ulaştırmayı hedefledik. Stadyumlar sadece 15 günde bir futbol müsabakalarının yapılacağı yerler olarak kullanılmayacak. Stadyumların tribün altındaki bölümlerini çok amaçlı sportif faaliyetlere tahsis etmek üzere planlamamızı yaptık” diye konuştu. A.A.

Dünyaya mahcup olmaktan kurtardık

Türkiye’nin 2020 Olimpiyat Oyunları’na adaylığı ile ilgili de görüş bildiren Suat Kılıç, olimpiyatların milli bir mesele olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: “Olimpiyatları, Türkiye’ye kazandırma sürecinde tüm paydaşların katkı sağlaması zarurettir.. Adaylık dosyamızı Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne teslim ettikten sonraki süreçte olimpiyatları sahiplenmeye yönelik olarak, herkesin en az bizim kadar sorumluluğunun farkına varması gerektiğini biliyoruz.”

Mersin 2013’ün hazırlıkları sürüyor

Bakan Suat Kılıç,  Mersin’de düzenlenecek 2013 Akdeniz Oyunları için yapılacak tesislerin proje ve planlarının yer aldığı görselleri medya paylaşarak, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Maliyet hesabı yapmak zorundayız

Suat Kılıç, uluslararası organizasyonlara önem verdiklerini, ancak maliyeti de dikkate almaları gerektiğini dile getirerek, “Maliyetli organizasyonlara biraz mesafeli davranacağız. Ama bu organizasyonlara kapılarımızın kapalı olduğu anlamına gelmesin. Biz sadece bakanlık olarak maliyet hesabı yapmak zorundayız” dedi.

WTA Şampiyonası mükemmeldi

Bakan Kılıç, 2011’in en iyi kadın tenisçilerinin katıldığı İstanbul’daki Dünya Kadınlar Tenis Şampiyonası’nın (WTA Championships) çok başarılı geçtiğini dile getirerek, her şeyin mükemmel olduğunu söyledi. Kılıç, Dünya Güreş Şampiyonası’nın ise, bütün çalışmalara rağmen, beklenen yankıyı bulmadığını anlattı.

Spor festivaline katıldı

Sabah medya kuruluşlarının spor müdürleriyle kahvaltıda bir araya gelen Suat Kılıç, daha sonra Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Mücadele Sporları Festivali ve Cumhuriyet Kupası’nın açılış törenine katıldı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz