Gündem Haberleri

  Olimpiyata kupaya isyan

  Hürriyet Haber
  19.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Futbol ülkesi Brezilya’da Konfederasyon Kupası’nın biletlerinin pahalı olması isyan tetikledi. Gezi eylemleriyle karşılaştırılan gösterilerde yüzbinler, 2014 Dünya Kupası, 2016 Olimpiyatları için yürütülen projelerdeki yolsuzluğu ve hayat pahalılığını protesto ediyor.

  GEZİ Parkı eylemlerinin benzeri, Türkiye’ye biber gazı satan Brezilya’da yaşanıyor. New York Times, Guardian gibi dünya basının, Gezi Parkı eylemleriyle parallelik kurduğu gösteriler, 2 Haziran’da Sao Paolo’da otobüs bilet fiyatlarının 3 realden 3,20 reale (2.64 TL’den 2.82 TL’e) yükseltilmesiyle başlamıştı. 5 bine yakın kişinin katıldığı protestolar, polisin göstericileri dağıtmak için plastik kurşun ve biber gazı kullanmasıyla alevlendi.  Gösteriler, gazın etkisini azaltmak için sirke taşıyan göstericilerin gözaltına alınmasıyla “Sirke devrimi” olarak anılmaya başlandı. Perşembe gecesi yaşanan çatışmalarda onlarca insan yaralandı. Sao Paulo’da Gezi Parkı’ndan esinlenen göstericiler, polis müdahalesine “Aşk bitti, burası artık Türkiye”, “Facebook’tan geldik” sloganları atarak meydan okudu.

  KONGRE’NİN TEPESİNDE

  Vali Geraldo Alckmin, göstericileri “Baş belası” olarak nitelendirerek olayların tekrarlanmaması için önlem alacağını söylerken, “Halk uyandı” diyen göstericilerin sayısı ise yüzbinleri buldu. Öyle ki önceki gün ülkenin 11 kentinde, 1985’teki askeri diktatörlüğün sona ermesinin ardından yüzbinlerce kişinin katıldığı en büyük eylemler yapıldı. Başkent Brasilia’da 200 kadar gösterici polis barikatını aşarak Ulusal Kongre binasının çatısına çıkmayı başardı. Göstericiler burada hükümet aleyhine slogan atıp, dans etti.

  Cumhurbaşkanı: Normal

  Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ise “Barışçıl gösteriler meşrudur. Gençlerin protesto gösterisi yapması normaldir” dedi. Cumhurbaşkanının yatıştırıcı açıklamalarına rağmen Spor Bakanı Aldo Rebelo, protestocuların Konfederasyon Kupası ve 2014 Dünya Kupası’nı “sabote etmesine” izin vermeyeceklerini söyledi.

  Neden ayaklandılar

   Başta ulaşım ücretlerinin artmasıyla başlayan gösterilerin asıl sebebi hayat pahalılığı, yolsuzluk, ekonomik eşitsizlik.
   Dünyanın altıncı en büyük ekonomisine sahip Brezilya, Türkiye gibi ekonominin yükselen yıldızlarından gösteriliyor. Ancak 2010’daki yüzde 7.5 ekonomik büyüme, geçen yıl yüzde 0.9’a kadar düştü.
   Sağlık ve eğitimde ciddi sorunlar yaşanırken, 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları için milyarlarca dolarlık harcama yapılması, buna karşılık ülkede devam eden Konferedasyon Kupası’nın biletlerinin yüksek olması, yolsuzluk ve adam kayırmanın yarattığı öfke, halkın sabrını taşırdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı