GeriSpor "Olimpiyat sporcularından fazla madalya alacaklar"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Olimpiyat sporcularından fazla madalya alacaklar"

"Olimpiyat sporcularından fazla madalya alacaklar"
refid:21314237 ilişkili resim dosyası

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, 2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'nin 10 ayrı branşta 69 sporcuyla temsil edilecek olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Mehmet Baykan, Paralimpik Oyunları'nın ülke gündeminde Olimpiyat Oyunları kadar yer almasa da, kendi gündemlerinde çok önemli bir yer teşkil ettiğini dile getirerek, katılımcı sayısındaki ciddi artışa dikkati çekti.

Türkiye'nin 2008 Pekin Paralimpik Oyunları'nda 16 sporcuyla temsil edildiğini hatırlatan Baykan, “Toplumumuzun bizim açımızdan önemli bir paydaşı olan engelli sporcularımız, 4 yılda bir gerçekleştirilen paralimpik oyunlarına yüksek bir sayıyla katılım sağladılar. Pekin'de 16 sporcumuz varken, bu yıl sayımız 69'a çıktı. Bir çok takım sporunda temsil ediliyor olacağız. Okçuluk, masa tenisi, judo, halter gibi branşlarda çok iddialı ve hedefli sporcularımız var. Toplam 10 branşta 69 sporcuyla ülkemizin temsil edilecek olması çok önemli” diye konuştu.

“Olimpiyat sporcularından fazla madalya kazanmalarını bekliyorum”

Paralimpik Oyunları'nın başarılı geçeceğine olan inancını vurgulayan Baykan, şu ifadeleri kullandı:
“Sporcularımız fiziksel engeller taşısalar da, düşüncelerinde, beyinlerinde, gönüllerinde hiçbir engeli olmayan, pozitif enerji saçan, kendi dezavantajlı konumlarını avantaja çevirmesini başarabilmiş kişiler. Her türlü takdirin ve sevginin fazlasıyla vücut bulduğu bir yapıya sahipler. Onları spor yapmaya teşvik eden ailelerine, kulüplerine, antrenörlerine teşekkürlerimi iletiyorum. Londra'dan çok iyi neticelerle dönmelerini umut ediyorum, öyle olacağını da biliyorum. Paralimpik ekibimizden, olimpiyat sporcularından fazla madalya alarak dönmelerini bekliyorum.”

“Tüm engellilerimizi spor yapmaya davet ediyorum”

Mehmet Baykan, engellilerin spora yöneltilmesine verdikleri öneme vurgu yaparak, spor sayesinde kendiyle barışık, fiziksel engellerini bertaraf etmiş insanlar haline gelebileceklerini söyledi.

Görme engelli bir sporcunun kendisine sarılıp, “Sayın genel müdürüm aman dikkat edin, körlük bulaşabilir” diyerek espri yaptığını aktaran Baykan, “Spor sayesinde hayatı tiye almasını öğrenmiş, medeni cesaretlerini artırmış olmalarını çok önemsiyorum. Tüm engellilerimizi de spor yapmaya davet ediyorum. Paralimpik Oyunları'nda elde edilecek sonuçlar, engelli kardeşlerimin spor yapma konusunda daha fazla cesaretlenmesine yol açacaktır. Ayrıca organizasyonuna aday olduğumuz 2020 Olimpiyatları da aynı zamanda Paralimpik Oyunları'dır. Bu anlamda Londra'ya giden kafilemiz çok önemli bir rol üstlenmiş durumda” şeklinde konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle