« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyat sevdamız

Mehmet Ali Şahin, 2016’ya talip olduğumuzu söyledi. Rogge, ‘Kimse bir kaç kez başvurarak olimpiyat ev sahipliği alamadı’ dedi.

Bülent BOĞ
SON GÜNCELLEME
ULUSLARARASI Halter Federasyonu’nun (IWF) İstanbul’da yapılan 100. Yıl Altın Genel Kurulu’nun açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği için talip olduğumuzu söyledi. Şahin, ‘Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ile Atina’da tanışmıştık. Şimdi buradan onun aracılığıyla bir çağrı yapmak istiyorum. Türkiye olarak bir sevdamız var; kıtaların buluştuğu İstanbul’da olimpiyat düzenlemek istiyoruz. 2008’de aday olduk kaçırdık, 2012 dedik kaçırdık, şimdi 2016’ya talibiz. Dünyayı kıtaların buluştuğu yerde buluşturmak istiyoruz. Dünyanın buna ihtiyacı var’ dedi.

IOC Başkanı Rogge düzenlediği basın toplantısında ‘2016’ya Türk dostlarım da aday olabilir. Bir iki kez aday olarak olimpiyat ev sahipliğini alan görülmemiştir. Çok daha çalışıp, çok daha iyi hazırlanılarak aday olunabilir. Bunun değerlendirmesini de genel kurulumuz yaparak ev sahibini seçer’ diye konuştu. Rogge, Atina’da atletlerin yüzde 35’inin doping kontrolüne alındığını Pekin 2008 Olimpiyatı’nda bu oranın daha da artacağını belirti.

IWB Başkanı Tamas Ajan da İstanbul’un halter için çok önemli olduğu için bu genel kurulun ev sahibi seçildiğine değinerek, ‘Türkiye halterde dünyanın lideri. Hem Sydney hem de Atina olimpiyatlarında bunu gösterdi’ ifadesi kullandı.

Erdem'in yeri dolacak

BAKAN Mehmet Ali Şahin, Türkiye Milli Olimpiyat Komisyon'u Başkan'ı Sinan Erdem'in, çok değerli bir spor adamı olduğunu dile getirerek, "Olimpiyat, onun da düşüydü onun vefatından sonra IOS'de Türkiye'de yönetim ve üyeleri arasında Türkiye'nin temsilcisi kalmadı. Bunu Rogge de biliyor. Türkiye'de Sinan Erdem'in yerini dolduracak değerli spor adamları var" dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler