« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyat reklamını Baba yapacak

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

2008 olimpiyatları için İstanbul'un tanıtımını Süleyman Demirel'in yapması kararlaştırıldı. Demirel'in kararı kabul ettiği belirtildi.

2008 Olimpiyat Oyunları için beş aday kentten (Pekin, Osaka, Toronto ve Paris) biri olan İstanbul'un tanıtımını Süleyman Demirel yapacak. Türkiye Olimpiyat Komitesi Başkanı Sinan Erdem, 31 Ağustos'ta yapılan İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık Düzenleme Kurulu (İOHDK) toplantısında, bir tanıtma kurulu oluşturulması ve başkanlığına Süleyman Demirel'in getirilmesi kararı alındığını ve Demirel'in kararı kabul ettiğini söyledi.

Erdem şöyle dedi: ‘‘Karizmatik şahsiyeti olan bir insanın tanıtım grubunun başında olması çok önemli. Bundan önceki adaylığında Paris'i Chirac, Buenos Aires'i Carlos Menem, Capetown'u Nelson Mandela tanıtmıştı. Bizim bu konuda eksiğimiz vardı. Sadece 2000 adaylığımızda o zaman başbakan olan Tansu Çiller son toplantıya gelmişti. Sayın Süleyman Demirel ile Cumhurbaşkanı iken mutabık kalmıştık. Yakın bir tarihte Demirel Lozan'a gidip Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Samaranch'la görüşecek ve önemli toplantılara da katılacak.''

Erdem, 2008 adaylığı için toplantı programı netleştikten sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den de destek isteyeceklerini söyledi.

İşadamlarına çağrı

İstanbul 2008 adaylığı için işadamları ve politikacılardan da destek istenecek. Yarın yapılacak İOHDK toplantısında Tanıtım Kurulu'na işadamı ve politikacılardan üye adayları belirlenecek.

Sinan Erdem işadamlarını iş başına çağırıyor:

‘‘Olimpiyat düzenlemek, tanıtım turizm gelirleri hariç 10 milyar dolarlık bir pasta. Bu pastadan en büyük payı iş dünyası alacak. Şimdiye kadar iş dünyası olimpiyatlardan uzak duruyordu. Bizim paraya değil desteğe ihtiyacımız var. Atina'nın 2004 olimpiyatlarını almasında, Yunanistan dışında yaşayan çok zengin Angilapulos çiftinin çok aktif bir şekilde çalışması önemli bir rol oynadı. Bizim de İstanbul'un tanıtımı için bir Rahmi Koç'a, bir Sakıp Sabancı'ya, bir Ayhan Şahenk'e ihtiyacımız var.''


Bunları da Beğenebilirsiniz