« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyat Köyü'nü engel olmaktan çıkardılar

Türkiye Paralimpik Komitesi Asbaşkanı Demirhan Şerefhan, 2012 Paralimpik Oyunları öncesinde Olimpiyat Köyü'nde büyük sorunlarla karşılaştıklarını, ancak hepsinin üstesinden geldiklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Olimpiyat Köyü'nde soruları yanıtlayan Şerefhan, “22 Ağustos'ta, sporculardan önce olimpiyat köyüne geldik. Köy içindeki fiziksel engelleri, eksiklikleri tespit edip, sporcuların gelişinden önce her şeyi dört dörtlük hale getirmek için uğraştık. Çok büyük aksaklıklarla karşılaşıldı. Ancak hepsinin üstesinden geldik” dedi.

Kendilerine çok az engelliye uygun oda verildiğini ifade eden Şerefhan, “Hatta köye ilk geldiğimizde, arkadaşlarımızın kalacakları odalarda yatakları ve dolapları bile yoktu. İngiltere nasıl böyle bir organizasyon yaptı, binaların incelemesi yapılmadan nasıl ülkelere verildi, onu da anlamış değiliz. 2004 Atina ve 2008 Pekin'de böyle sorunlarla karşılaşılmamıştı. Fakat sıkıntımızı bildirdiğimizde çözdüler” diye konuştu.
Görme Engelliler, Bedensel Engelliler ve Özel Sporcular Federasyonları'nın sporcularının oyunlarda mücadele edeceğini ifade eden Şerefhan, yarışmalar öncesindeki hazırlıkların çok uyumlu bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

“Engelli sporcularımız çok büyük bir patlama yaşattı”

Türkiye'nin Pekin 2008'e 16 sporcuyla katıldığını hatırlatan Şerefhan, “Londra'ya 64 sporcuyla geldik. Engelli sporcularımız çok büyük bir patlama yaşattı. Tabi ki beklentilerimiz yüksek. Ancak bizim sporcularımızdan beklentimiz, ellerinden gelenin en iyisini yapmaları” diye konuştu.

Kısa sürede Türkiye'nin layık olduğu yere yavaş yavaş gelmeye başladığını kaydeden Demirhan, amaçlarının sonraki oyunlara ABD, Almanya, İngiltere, İspanya gibi 200'ün üzerinde sporcuyla katılmak olduğunu dile getirdi.
Sporcuların çok heyecanlı olduğunu ifade eden Demirhan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İlk kez katılan arkadaşlarımız var, 3. kez katılan arkadaşlarımız var. Bu heyecanı yenmek kolay değil. Nasıl ki olimpiyat oyunlarına katılan sporcularımız elit de olsalar heyecanlanıyorlarsa, paralimpik oyunlarına katılan elit sporcularımız da benzeri heyecanı taşıyorlar. Başarı gelecektir, bu akreditasyon kartlarını boyunlarına takmaları bile bizim için madalya yerine geçiyor.”

Bunları da Beğenebilirsiniz