Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyat komitesi o isimleri belirledi

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları yolunda destekleyeceği, madalya vadeden 16 sporcuyu belirledi - Burs listesinde tekvandocu Servet Tazegül, halterci Aşegül Çoban ve ciritçi Fatih Avan gibi isimler yer alıyor - TMOK Genel Sekreteri Gündoğan: "İsimler belirlenirken sporcuların dünya listesindeki sıralamaları, son şampiyonalardaki dereceleri ve doping geçmişlerine bakıldı".

A.A
SON GÜNCELLEME

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), 2016 Rio Olimpiyatları yolunda destekleyeceği, madalya vadeden 16 "altın" çocuğunu belirledi.On iki farklı branşta, 2 yıl süresince aylık 500'er dolardan verilecek burs listesinde, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu tekvandocu Servet Tazegül, 53 kiloda son Avrupa şampiyonu halterci Ayşegül Çoban ve 23 yaş altı Avrupa şampiyonu ciritçi Fatih Avan gibi isimler yer alıyor.

TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bursların 1 Eylül'de başlayıp, 2016 yılının eylül ayına kadar süreceğini belirterek, "Federasyonlardan aday isimler istedik ve bir değerlendirme yaptık. İsimler belirlenirken sporcuların dünya listesindeki sıralamaları, son şampiyonalardaki dereceleri ve doping geçmişlerine bakıldı. Olimpiyatlara katılma ve madalya şansı yüksek sporcular seçildi" dedi.

Belirlenen isimlerin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve ilgili branşların uluslararası federasyonlarına gönderildiğini ve onay alındığını kaydeden Gündoğan, "Burslar, herhangi bir doping cezası, büyük bir sakatlık, baraj müsabakasına katılamama ya da baraj geçememe durumlarında kesilecek. TMOK olarak, finansal durumumuz çerçevesinde ileride burs verilen sporcu sayısını artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

TMOK'un 2016 Rio Olimpiyatları'na hazırlık kapsamında burs vereceği sporcular ve branşları şöyle:


Atletizm: Fatih Avan


Okçuluk: Aybüke Aktuna, Begünhan Elif Ünsal


Judo: Ahmet Şahin Kaba


Yelken: Nazlı Çağla Dönertaş


Yüzme: Gülşen Beste Samancı


Badminton: Özge Bayrak, Neslihan Yiğit


Halter: Ayşegül Çoban, Bünyamin Sezer


Cimnastik: Ferhat Arıcan


Atıcılık: Oğuzhan Tüzün


Triatlon: İpek Öztosun


Tekvando: Servet Tazegül, Nur Tatar


Golf: Hamza Hakan Sayın


Bunları da Beğenebilirsiniz