« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyat böyle istenir

İşte farklı ülkelerin olimpiyatlara ilgisini gösteren üç çarpıcı örnek.

Ozan ERMİŞ
SON GÜNCELLEME

2020 için İstanbul ile yarışan Tokyo’da, Londra Olimpiyatları’ndan dönen Japon sporcuları tam 500 bin kişi karşıladı.

BİZİM gibi 2020 Olim-piyatları’nı düzenlemeye aday olan Japonlar, olimpik ruha verdikleri önemi Londra’dan dönen sporcularını karşılarken gösterdi. 2012 Olimpiyatları’ndan ülkelerine dönen Japon sporcuları, Tokyo’da tam 500 bin kişi karşıladı. Oyunlarda 38 madalya (7 altın, 14 gümüş, 17 bronz) kazanan Japon sporcular, 5 otobüslük bir konvoyla şehri dolaştı.

Kötü sonuca rağmen meydanlara koştular

Başkentin caddelerinde toplanan ve sayıları yarım milyonu bulan vatandaşlarını selamlayan sporcular, geçen sene yaşanan tsunami felaketini unutmayarak pankartlar da taşıdı. Benzer bir karşılama töreni, 38 madalya toplamasına rağmen Londra’da en kötü olimpiyat performansını gösteren Avustralya’da da gerçekleşti. 7 altın, 14 gümüş ve 17 bronzla dönen sporcuları Sydney’de attıkları turda onbinlerce kişi yalnız bırakmadı.

Milli gururlarımızı karşılamaya yakınları gitti

Buna karşılık, atletizmde ilk kez ülkemize hem altın hem de gümüş madalya getiren sporcularımızın bulunduğu kafilemizin Türkiye’ye dönüşü bu iki örneğe göre çok sönük kaldı. Sporcularımızı, çoğunluğu yakınlarının oluşturduğu az sayıda kişi karşıladı. Ortaya çıkan bu farklı tablo ise, 2020 Olimpiyatları için şüphesiz İstanbul’un aleyhine eksi bir puan olarak yazıldı.

Orada yüzbinler bizde yüz kişi

LONDRA Olimpiyatları’ndan Türkiye’ye dönen sporcularımızı, Atatürk Havalimanı’nda sayısı yüzü bile bulmayan bir topluluk karşıladı. Bunları da sporcularımızın yakınları oluşturdu. Madalyalı sporcularımızı sadece havalimanındaki yolcular kutladı.

5 Türk sporcuların, 2012 Londra Olimpiyat-ları’nda aldığı toplam madalya sayısı.

2020 İstanbul ev sahipliği için aday olduğu olimpiyatlarda Tokyo ve Madrid ile yarışacak.

55 2020  rakiplerimiz Japonya ve İspanya’nın olimpiyatta aldığı madalya.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz