« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpiyat: Boş koltuklar tartışılıyor

Londra Olimpiyatarı'ndaki boş koltuklara asker, öğrenci ve öğretmenlerin oturtulması tartışmalara neden oldu.

BBC Türkçe
SON GÜNCELLEME

2012 Londra Olimpiyat Oyunları organizasyon komitesi başkanı yarışmaların düzenlendiği merkezlerin "tıka basa dolu" olduğunu söyledi.

Eski atlet Sebastian Coe'nun bu açıklaması, dünkü ve bu sabah yapılan yarışmalarda izleyici alanlarındaki boş koltuklar yüzünden yaşanan tartışmalardan sonra geldi.

"Bunu uzun vadede, yarış boyunca bir mesele olarak göreceğinizi sanmıyorum" diyen Coe, boş koltukların Olimpiyat Oyunları'nın başlangıç günlerinde "akreditasyon yaptıranların ayarlamalarının doğal bir sonucu" olduğunu söyledi.

Coe, "Bilet sahipleri, zamanlarını nasıl paylaştıracaklarını, sorumluluklarını ve hangi spor merkezine nasıl ve ne zaman sürükleneceklerini kestirmeye çalışıyor" dedi.

OLİMPİYATLAR'DA KOLTUKLAR BOŞ KALDI / FOTO GALERİ

TRİBÜNLERİN ÖNLERİ BOŞ KALDI

Yüzme yarışmalarının yapıldığı Su Sporları Merkezi'nde dünkü yarışmalarda, tribünlerin önlerde ve daha pahalı olan koltuklarının boş olduğu görülmüştü.

Diğer spor merkezlerinde de benzer durumlara tanık olundu.

Olimpiyat organizasyon komitesi, biletlerin yüzde 75'inin genel olarak sıradan izleyicilere ayrıldığını, geri kalanın sponsorlar, medya ve takımlar arasında paylaştırıldığını belirtiyor.

Bunun nedenleri arasında elemeli spor dallarında çeyrek, yarı final ya da final seviyelerine hangi takımların yükseleceğinin sonradan belli olacak olması bulunuyor.

Organizatörler bin kadar biletin dün akşam satışa çıkarıldığını ve bunun gibi olanakların gelecek günlerde de tekrarlanacağını söylüyor.

BİLET İADELERİ

Wimbledon'daki tenis turnuvasındaki bilet politikasının sonucu olan bir uygulamanın olimpiyatlar sırasında tekrarlanacağı anlaşılıyor.

Organizatörler, bilet sahibi olup, yarışmaları izleyemeyecek olanların biletlerini yarış merkezlerine teslim etmeleri halinde, söz konusu biletlerin kullanılır hale getirileceğini açıkladı.

Organizasyon komitesi Locog'un başkanı Lord Coe, boş koltuklara askerleri, öğrencileri ve öğretmenleri oturttuklarını da söyledi.

Anamuhalefet İşçi Partisi'nin olimpiyat ile ilgili sözcüsü Tessa Jowell, bilet tartışmasına katılarak, "Oyunlara bilet bulma şansını yakalayanlar, ya bu biletleri kullanmalı ya da iade etmeli" dedi.

"Bu sürecin, elverişli olan her biletin birine verilmesini sağlayacak şekilde hızlandırılması son derece önemli" şeklinde konuşan Jowell, boş koltuklara askerler, öğrenciler ve öğretmenlerin oturtulmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz