Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpik ruh Olimpik heyecan

600 soru ile 60 spor branşına ışık tutan Spor Bilgi Bankası kitabını oluşturan Suat Kılıç “Asıl amaç anlık şifahi kararlarla günü kurtarmak yerine Olimpik nesiller yetiştirmenin mücadelesini vermek olmalı” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

GENÇLİK ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç, 2.5 yıllık bakanlığı döneminde hayalini kurduğu kitap projesini hayata geçirdi. Kılıç, kitapla olimpiyat ruhunu ve olimpik heyecanı canlı tutmayı amaçlıyor. Kitabın adı Spor Bilgi Bankası. 600 soru ile 60 spor branşına ışık tutuyor. “Asıl amaç anlık şifahi kararlarla günü kurtarmak yerine Olimpik nesiller yetiştirmenin mücadelesini vermek olmalı” diyen Eski Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç “Olimpik bilinç mutlaka oluşturulmalı. Olimpiyat ruhu, olimpik heyecan... Bu kitapta bunlar var. 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığımızda en çok karşılaştığımız sorunlar... Olimpik eğitim, olimpik seyirci, olimpik miras” ifadelerini kullandı.

‘OKUL TAKVİMİ SPOR TAKVİMİNE UYMUYOR’

KONUŞTUKLARINI unutan bir sisteme eser bırakmak istediğini belirten Suat Kılıç “Arkası gelir, daha iyileri gelir, sportif yayınlar gelişir, külliyat oluşur. Bu kitabı da sıra dışı bir görsel tasarımla ve güçlü bir ekiple bunun için hazırladık” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Spor Bakanlığı’nın birleştirilmesi gerektiğini belirten Kılıç “80’li yıllarda Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı vardı. Ama o zaman da bu vizyon ve imkanlar yoktu. 17 milyon gencimiz var. Okul takvimi spor takvimine, sınav saatleri antrenman saatlerine uymuyor. Okulların spor salonları tam zamanlı kullanılamıyor. Eğitim ve Spor entegrasyonu için Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor Bakanlıkları kısa bir süre için tek çatı altına alınmalı” diye konuştu.

‘YAPTIKLARIMIZ İYİ AMA YETMEZ’

BAKANLIĞI döneminde eğitim ve sporun bir arada olması için önemli adımlar attıklarını belirten Kılıç “Okul sporlarını Milli Eğitim’den Gençlik ve Spor’a aldık. 20 ilde spor liselerini branşlaştırdık. 12 ilde Türkiye Olimpiyat HazırlıkMerkezi açtık. Sporcuları yatılı olarak buralara aldık. Eğitim, antrenman, beslenme, psikolojik destek programları yaptık. Sporcuların burslarını sisteme bağladık. Ama yetmez” dedi.
Dopingle de büyük bir mücadele içine girdiklerini vurgulayan Suat Kılıç “Bu kararlı mücadelenin 2020 Olimpiyat adaylığımıza büyük etkisi olduğunu da hatırlatmalıyım” dedi.

FUTBOL SPOR DA DİĞERLERİ DEĞİL Mİ!

“HEPİMİZİN çocuğu spor yaparsa çok daha sağlıklı ve barışçıl bir gelecek inşa edeceğiz. Spor futboldan ibaret değil. Basketbol ve voleyboldan da ibaret değil. Binicilik, eskrim, yüzme, judo, tenis, tekvando, atletizm, jimnastik, güreş spor değil mi? Hepsini desteklemeliyiz. Spor Bilgi Bankası biraz da bunun için.”

YABANCI HOCALARA İHTİYACIMIZ VAR

Kılıç “Türk hocaların başarısı için bir süre dünya çapında başarılar yakalamış yabancı hocaların katkısına ihtiyacımız var” diye konuştu.

SUAT Kılıç, başarıya giden yolu şöyle özetledi: “Aslolan madalya değil sportif gelişim olmalı. Kentlileşme sürecindeki insanımız sporu hayatına katmalı. Devletin tesisleşme hamlesi dünyaya örnek düzeyde. Son yıllarda spora en çok yatırım yapan ülke biziz. Tesisleşme hızımızı ve kalitemizi dünya görüyor. Tesisleşmenin ardından en önemli süreç eğiticilerin eğitimi yani antrenörlerimiz.
Sporda kalıcı başarıyı Türk hocalarla yakalayacağız, bu açık. Ama Türk hocaların başarısı için bir süre dünya çapında başarılar yakalamış yabancı hocaların katkısına ihtiyacımız var. Bu da açık.

‘DOPİNGE SIFIR TOLERANS’

“2002’de ‘Dopinge Sıfır Tolerans’ dedik. Kırkpınar’a kadar bulaşan zehre göz yummadık, göz de açtırmadık. Ani denetimler için büyük bütçeler sağladık. Türkiye bu amansız mücadelenin sonucunda bugün WADA tarafından dopingle mücadelede dünyaya örnek gösterilen bir ülke haline geldi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler