« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olimpik Park'a 115 metrelik dev yörünge

2012 Londra Olimpiyatları'nın yapılacağı Olimpik Park'a girişte ziyaretçileri dev kırmızı bir “yörünge” karşılıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Hint asıllı İngiliz sanatçı ve heykeltıraş Anish Kapoor'a ait, 115 metre yüksekliğindeki “Orbit (Yörünge)” isimli eser, oyunlar için parka geleceklere Londra'ya kuşbakışı bakma fırsatı sunacak.

19 milyon sterline mal edilen ve Kasım 2010 ile Nisan 2012 tarihleri arasında yapılan eser, kırmızı çelikten spiral görünümüyle dikkati çekiyor. Eserin 16 milyon sterlinini, İngiltere'nin en zengin iş adamlarından biri olan ve “çelik kralı” olarak bilinen Lakshmi Mittal karşıladı.

Olimpiyat Parkı'nın güneyine yerleştirilen “Orbit”e asansörle çıkılabiliyor ve hem olimpiyat parkına hem de Londra'ya kuşbakışı bakılabiliyor.

Yetkililer olimpiyat oyunları döneminde, sadece “Orbit” için satın alınan biletlerin Olimpiyat Parkı'na girişi sağlamayacağına, parka giriş için ayrı bilete sahip olunması gerektiğine dikkati çekiyor.

Oyunların ardından “Orbit”in Londra'nın simgesi olması hedefleniyor. Anıt 115 metre yüksekliğiyle, New York'taki Özgürlük Anıtı'ndan 22 metre daha uzun.

1970'lerin ikinci yarısından itibaren boyut, renk ve boşluk kavramı konusundaki cesur denemeleri sayesinde çağdaş heykel sanatının en tanınan isimlerinden biri olan Bombay doğumlu sanatçı Anish Kapoor, 1991'de modern sanat dalında verilen en önemli ödüllerden Turner Ödülü'nün sahibi oldu.

Londra Belediyesi tarafından birçok sanatçı arasından Kapoor'un “Orbit” eseri olimpiyat parkına inşa edilmek üzere 2010 yılında seçilmişti. 58 yaşındaki Kapoor, 1973 yılından beri Londra'da yaşıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz