Gündem Haberleri

  Ölen madencilerin ailelerinden yardım söznüe tepki

  Nail KAHRAMAN- Sezgin EREN/ MUSTAFAKEMALPAŞA (Bursa) (DHA)
  22.12.2009 - 17:05 | Son Güncelleme:

  BURSA’nın Mustafakemalpaşa İlçesi’nde 19 işçinin öldüğü kömür ocağında yaşanan grizu faciadan sonra ifadesi alınan Bükköy Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan’ın, gazetelere ilan vererek ölen madencilerin ailelerine yardım sözünü, aileler tepkiyle karşıladı.

  Ercan'ın geçen cuma günü tutuklanma talebiyle sevk edildiği mahkemede, işletmedeki faaliyetleri Genel Müdür Fahrettin Şolpan’ın üslendiğini, maden ocağındaki tüm yetkilerin sorumlu müdürlerde olduğunu söylediği öğrenildi. Ercan'ın gazetelere ilan vererek ölen madencilerin ailelerine yardım sözünü ise, aileler tepkiyle karşıladı.

  Mustafakemalpaşa’da, geçtiğimiz 11 Aralık akşamı Alpagut Köyü sınırlarındaki Bükköy Madencilik’e ait kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında 19 işçi yaşamını yitirmişti. Cesetlere ulaşılmasından sonra mahkemeye çıkartılan maden ocağının Genel Müdürü Fahrettin Şolpan, Ocak Müdürü Mühendis Hayrettin Çelik ile Ocak Şefi Bayram Erdoğan tutuklanmıştı.

  Facia sonrası ortada gözükmeyen ve geçen Cuma günü öğleden sonra Mustafakemalpaşa’ya gelip savcıya ifade veren Bükköy Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan, sevk edildiği nöbetçi mahkemece, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

  DHA, Nurullah Ercan’ın tutuklanma talebiyle çıkartıldığı nöbetçi mahkemede verdiği ifadeye ulaştı. Kendisinin Bükköy Madenciliğin Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı olduğunu açıklayan Ercan şunları söyledi:
  “1994 yılında Bükköy’deki işletme faaliyetleri için Fahrettin Şolpan ile anlaştık. Fahrettin Şolpan bu şirkette taşeronluk yapar. Ben ise 2-6 aylık periyotlarla madene gelip giderim. En son geçtiğimiz Ekim ayı içersinde madeni ziyaret ettim. Bir gece de kalmıştım. Maden mühendisi olduğum için teknik konularda bilgim vardı. Bu hususta mahkemeyi aydınlatabilirim. Hazırlanan rapora göre birinci ve ikinci patlamalar normal gerçekleşmiş. Sıkıntı üçüncü kez dinamit patlatılmasında yaşandı. Bu patlamaların arası beşer dakikadır. Bu nedenle gaz ölçümü yapılmadığı iddiası doğru değildir.

  Bizim işçilerimiz işe başlatılmadan önce eğitim alırlar. Ayrıca madenlerimizdeki tüm yetki ve sorumluluk müdürlerdedir. Sorumlu müdürler madenlerdeki eksiklerin giderilmesi için alım dahil tam yetkilidirler.

  Bu nedenle bir eksiklik varsa bunun sorumlu müdürün derhal giderilmesi gerekirdi. Benim Türkiye’de birçok maden işletmem var. Bu işletmelerin hepsi ruhsatlıdır. Ruhsat sahası içersinde çalışma yürütülmektedir.”

  Mahkemede avukatları da Nurullah Ercan’ın 68 yaşında şeker ve tansiyon hastası olduğunu belirterek, kendisinin mağdur olan ailelere gerekli yardımı yapacağını, tutuklanması halinde bu yardımı gerçekleştirmesinin imkansız olacağını söylediler.

  AİLELER ERCAN’NIN VAAD ETTİĞİ PARAYI YETERSİZ BULDULAR

  Bu arada, bugün gazetelere verdiği ilanda yaşanan faciadan üzüntü duyduğunu bildirerek, ölen işçilerin ailelerine 15’er bin TL yardım yapacağını, çocukların eğitim ihtiyacını karşılayıp kendilerine şirketlerinde iş vereceğini duyuran Nurullah Ercan’a, ölen işçilerin ailelerinden yanıt geldi.

  Faciada yaşamını yitiren Şenol Kurt’un eşi Ayfer Kurt, “Olaydan bir gün önce annemi toprağa verdim. Bir gün sonra ise henüz bir yaşına girmeyen oğlumun babası, benim ise canım olan Şenol’umu. Nurullah Ercan’ın bu açıklamaları çok komik” dedi. Şenol Kurt’un acılı annesi Gülderen Kurt ise “Ben maden sahibine 15 bin lira vereyim benim oğlumu geri getirsin. Onun vereceği o paraya ihtiyacımız yok. Ben gelinime torunuma bakarım” dedi.

  Maden faciasında ölen Ali Kazan’ın eşi Naile Kazan ise “Vereceği 15 bin lira bizim acımızı dindirmez. Evimize gelip bize başsağlığı dilemedi. Cenazemize katılmayan bir kişi para vererek gönlümüzü almak istiyor. Benim eşim sağ olsaydı hiçbir şeye ihtiyacım olmazdı. Başımızı sokacak bir evimiz bile yok” dedi.

  Yusuf Karaca'nın annesi Saniye Karaca da, “Yapılan yardım oğlumuzu geri getirmez ama düşündüğü için sağ olsun” diye konuştu.

  CHP’Lİ DEMİREL’DEN MADENCİ AİLELERİNE ZİYARET

  Bu arada, grizu faciasında yaşamını yitiren madencilerin ailelerini ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, sorumluların cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

  Mustafakemalpaşa’ya gelen CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, CHP İlçe Başkanı Gürkan Esen ve Kadın Kolları Başkanı Aynur Mırcıoğlu ile birlikte yaşanan olayda hayatını yitiren madencilerin ailelerini ziyaret etti.
  Olayda yaşamını yitiren Şenol Kurt’un evini ziyaret eden CHP heyeti, acılı aileye sorumluların bulunarak cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarının sözünü verdi.

  Yaşanan olayın tüm ülkeyi yasa boğduğunu dile getiren Milletvekili Demirel, “Sizlere bu facianın aydınlatılacağını söyleyenlerin takipçisi olacağız. İşçilerimiz gibi sizlerde bizim için çok değerlisiniz. Bu acıyı birlikte paylaşarak hafifleteceğiz. Desteğimiz hep yanınızda olacaktır” dedi.

  CHP’nin heyeti daha sonra Yalıntaş Beldesi’ne geçerek, kömür ocağındaki göçükte hayatını kaybeden Yusuf Karaca’nın ailesine de taziyelerini iletti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı