Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ölen madencilere vefa

  A.A
  02.02.2011 - 12:36 | Son Güncelleme:

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Balanlı, ikinci kişisel resim sergisinin tüm gelirini ölen madencilerin ailelerine bağışlayacak.

  İç Hastalıkları Uzmanı olan Balanlı AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007'de açtığı ilk kişisel resim sergisinin ardından, ikinci kişisel sergisini yarın açacağını söyledi.

  Son dönem yaptığı çalışmaları yansıtan 60 resimlik koleksiyon oluşturduğunu ifade eden Balanlı, bu koleksiyonu nasıl değerlendiririm diye düşünürken sağlanacak geliri madenci yakınları ile paylaşma fikrinin ortaya çıktığını belirtti.

  Geçen yıl grizu patlamaları ve madenlerde yaşanan diğer iş kazaları nedeniyle çok sayıda madencinin hayatını kaybettiğine dikkati çeken Balanlı, SGK mensupları olarak iş kazaları yaşayan işçilerin sıkıntılarını, sorunlarını, hayatını kaybeden madencilerin ailelerinin ne durumda olduklarını iyi bildiklerini söyledi.

  Sergide resim satışından elde edilecek tüm geliri iş kazalarında hayatını kaybeden madencilerin ailelerine, yakınlarına bağışlayacağını ifade eden Balanlı, oluşacak maddi katkının belki yeterli olmayacağını, ancak konuya maddiyatın ötesinde farklı bir değer katmak istediğini vurguladı.

  Bu fikri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile de paylaşıp desteklerini aldığını anlatan Balanlı, serginin yarın SGK Başkanlığında açılacağını bildirdi.

  Balanlı, “Koleksiyonun satılacak parçalarının gelirinin işçilerin yakınlarına ulaşmasını, maddi olarak iyi bir katkının oluşmasını istiyorum. Ama bunun yanında en azından işçi yakınlarına unutulmadıklarını, hatırlandıklarını göstermenin de bir o kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Sosyal diyalog ve dayanışma konusunda bizlerin bireyler olarak yapabilecekleri olduğuna inanıyorum. Bireysel olarak nasıl katkı sağlarım, sorusuna benim bulduğum yanıt da bu oldu. Bu tür girişimlerin, çabaların geride kalanlara yaşam sevinci ve güven kazandıracağına inanıyorum” dedi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı