Ölen gümrük memurunun tayini yapıldı!

Dinçer Gökçe-hurriyet.com.tr
29.08.2012 - 13:50 | Son Güncelleme:

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Personel Dairesi Başkanlığı son yaptığı tayin-terfi işlemlerinden iki çarpıcı atama kararına imza attı. Bir ay önce vefat eden bir gümrük memuru başka bir ile tayin edildi, yine iki ay kadar önce emekli olan bir başka gümrük müdür yardımcısının ise yeniden tayini yapıldı.


'Hayali ihracat', 'rüşvet', 'kaçakçılık' suçlamaları ile gündemden düşmeyen Gümrük'ler bu kez şaşırtan tayin kararları ile gündemde.

Geçtiğimiz 23 Temmuz'da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren 2926 sicil numaralı Gümrük Memuru Mehmet Ali Kozaka 23 Ağustos günü Antalya'ya tayin edildi.

Daha önce Ağrı Doğubeyazıt'ta görev yapan Kozaka’nın yeni tayin yeri Batı Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü olarak açıklandı.

Yine daha önce Batı Akdeniz Bölge Müdürlüğü’nde baş müdür yardımcısı olarak görev yapan ancak iki ay kadar önce baş müdür yardımcılığından emekli olan Şener Uzun ise Van’a tayin edildi.

'MERKEZ, TAŞRADAN HABERSİZ'

Konuya ilişkin konuşan, ancak adının yazılmasını istemeyen bir Gümrük Muhafaza Memuru, yeni atama kararları ile yüzlerce muhafaza memurunun görev yerinin değiştirildiğini, kendilerine üvey evlat muamelesi yapıldığını öne sürdü. Aynı kaynak, ilginç atama kararları ile ilgili ise “Merkez, taşradaki personelinden bi haber. Elinin altındaki dosyalara da vakıf değil belikli” yorumu yaptı.

TAYİNLER DURDURULDU

Tayin düzenlemesinde yapılan hatalar nedeni ile olaya el koyan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın verdiği talimat sonrası yapılan tayin işlemlerinin tümü durduruldu. Edinilen bilgilere göre Bakan Yazıcı'nın konu ile ilgili birimlere verdiği talimatta "Atama işlemlerinde tek bir hata istemiyorum. Mağdur olmuş tek bir memur istemiyorum. Tüm listeyi yeniden gözden geçirin ve en geç bir hafta içinde bitiri bu işlemi" dediği öğrenildi. 2 bin kişinin ataması ile ilgili Gümrük Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in görevlendirildiği öğrenildi. 

dgokce@hurriyet.com.tr

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı