« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Öldürüleceğim zannettim

Zafer Tokuş - Sakarya
SON GÜNCELLEME
BEŞİKTAŞ maçında stat özel güvenlik görevlisinin kafa darbesi ile burnu kırılan ve bugün ameliyat olacak Sakaryasporlu futbolcu Serdal Kurt, ‘Bir an öldürüleceğimi sandım. Korkuyla sahanın içerisine kaçtım’ dedi. Serdal, "Penaltı olunca kaleci Şenol’la kale arkasındaki sivil biri tartıştı. ‘Ne oluyor’ diye araya girdim. Kulağında kulaklık olan sivil biri geldi. Güvenlik görevlisi değildi. O esnada aramızda tartışma yaşandı. Beni itip kafa attı. Kalabalığa seyirci de girdi. Hakemin yanına kadar gittim. Can güvenliği olmadığı için hakem de soyunma odasına gitti. Rapor tuttuk. Şikayetçi olduk. Arkadaşı dikkatli göremediğimiz için tespit edemedik. Tribünden inenlerin yanında kesici alet olsaydı ne olurdu’ diye konuştu.

Futbolcular küfür edip saldırdılar

SAKARYASPORLU Serdal'a kafa atan özel güvenlik görevlisi hakkında geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan tahkikatta, görgü tanıkları Sakaryasporlu futbolcuların özel güvenlik görevlilerini tahrik ve darp ettiği, onları ayırmak isteyen güvenlik görevlisinin kafa attığını belirtti. Euroserve güvenlik şirketinde görevli iki kardeş Harun ve Hasan Köseleci de "Olayları yatıştırmaya çalışırken bize küfür ettiler. Susmalarını söyledik, üstümüze yürüdüler. Olay çıkartan Sakaryasporlu futbolcular hakkında adliyeye şikayette bulunduk" dedi.

İngiltere'de 6 hafta staj şart

İNGİLTERE'de polise sahalarda yardımcı olmak üzere işe alınan özel güvenlik görevlilerinin (stewart) kulüpler tarafından 6 hafta eğitime tabi tutuluyor. Sahada seyirciyle temasları iyi yapabilmeleri ve asayişi sağlayabilmeleri için 6 hafta staj yapmaları şart koşulan özel güvenlik görevlileri, "Özel Güvenlik Görevlisi Diploması" alıyor. Maç günleri 20-30 sterlin günlük alan özel güvenlik görevlileri, diplomalarıyla başka sahalarda da iş bulunabiliyor. Katı kuralları nedeniyle eleştirilen stewartlar, sigara içilmeyen bir yere gitmek isteyen 10 yaşındaki astımlı kızı tartaklayınca tepki çekti. Eylül 2004'teki A.Villa-QP Rangers maçında ise özel güvenlik görevlisi David Ireland 100 rakip holigan arasında çıkan kavgada öldürüldü.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler