Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öldürmeyen savaş

  Hürriyet Haber
  07.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.01.1999 - 00:01

  ABD Deniz Piyadeleri, Somali, Çeçenistan, Bosna ve Beyrut deneyimlerinin ışığında ‘‘Zor bir gelecek’’ isimini verdiği geleceğin silah ve savaşları üzerinde tatbikat ve çalışmalara hız verdi. Savaşların gelecekte nüfusun daha yoğun olduğu kentlerde yaşanacağı gözönüne alınırken, hedeflerle mücadelede kayıpları en aza indirmek ve sivillere zarar vermemek amacıyla ABD ordusunun çeşitli yöntemler üzerinde çalışmalarını arttırdığı bildirildi. Yeni geliştirilen silahların sivillere zarar vermemesi için pek çok önlem alınıyor. Yeni taktiklerin ortak özelliği ise öldürmeden ele geçirmek üzere tasarlanmış olmaları. Amerika'nın Sesi Radyosu, bu amaçla kentlerdekilere benzer yapılar oluşturulurken deniz piyadelerinin sürekli tatbikatlar yaptığını, yeni silah ve savaş yöntemleri denediğini aktardı. Üzerinde çalışılan ve denenmeye başlanan her biri teknoloji harikası silahlarla, kullanılan teknikler hakkında şu bilgiler verildi:

  Mermi yerine lazer: Askerlerin üzerindeki hassas alıcılar, giysilere lazer ışını değdiğinde sinyal vermeye başlıyor. Üzerindeki giysiden ses çıkan asker tatbikat dışı kalıyor.

  Tekerlekli robot: Kentlerde hedeflenen zafere çok sayıda sivil ve asker ölmeden ulaşılabilmesi için, tekerlekleri olan ve karanlıkta görebildiği gibi elde ettiği görüntüleri aktarabilen robotlar kullanılmaya başlandı. Bu robotlar, kente girmeye hazırlanan birlikleri ne gibi tehlikelerin beklediğini anında haber veriyor.

  Sersemletici ışık: 'Sersemletici' olarak anılan çok güçlü ışık kaynağı, geçtiği yerde bulunanlarda geçici olarak görme yeteneği kaybına yol açıyor. Sivil halka hiçbir zarar vermiyor. Askerlerin kente girmesini bekleyen keskin nişancıları etkisiz hale getirmekte kullanılıyor.

  Enerji cihazı: Bu cihaz kullanıldığında bina içinde gizlenen herkes bir süre şuurunu kaybediyor. Bu silah henüz geliştirme aşamasında. Birkaç yıl sonra denenmesine başlanacak. Çalışmalar tamamlandığında sivil halka zarar vermeden hedef alınan kişileri etkisiz hale getirmekte ve esir almakta kullanılması planlanıyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı