Dünya Haberleri

DÜNYA

  Öldürme süründür

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  03 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ekim 2008 - 02:09

  Palin’in yıldızı sönüyor ABD’de Demokratların Başkan Yardımcısı adayı Biden ile Cumhuriyetçi rakibi Palin, bugün TSİ 04.30’da tv tartışmasında kozlarını paylaşıyor.

  "Densiz" olarak bilinen tecrübeli Senatör Biden’ın kendisini tutması bekleniyor. Alaska’nın çaylak valisi Palin, medyanın alaycı eleştirilerinden korkuyor. Adaylığı ilk açıklandığında McCain’in anketlerde Obama’yı sollamasını sağlayan Palin’in yıldızı sönmüş görünüyor.

  ABD’de 4 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine haftalar kala, Demokratların Başkan Yardımcısı Adayı Joe Biden ile Cumhuriyetçilerin iki numarası Sarah Palin, televizyon münazarasında ilk kez karşı karşıya geliyor. TV düellosunun, geçmiştekilere kıyasla izleyici rekoru kırması bekleniyor. 1983’te başkan yardımcılığına aday olan Cumhuriyetçi (baba) George Bush ile ABD tarihinin ilk kadın başkan yardımcısı adayı Geraldine Ferraro arasındaki tartışmayı, 57 milyon kişi izlemişti.

  Başkan adayları arasında geçen hafta yapılan ve 52 milyon Amerikalının izlediği ilk TV tartışması, Demokrat Barack Obama’ya yaramış gibi. Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain’in amacı, ekonomik krizinin de etkisiyle son günlerde ABD kamuoyunda Obama lehine esmeye başlayan rüzgarı Palin sayesinde tersine çevirmek. Ancak başkan yardımcısı adaylığı ilk kez açıklandığında bir ara McCain’in anketlerde Obama’yı sollamasını sağlayan 44 yaşındaki Palin’in yıldızı sönmüş görünüyor.

  Densizlik etmeyecek

  Medyaya sadece üç kez konuşmasına karşın bu röportajlarda "güvensiz ve bilgisiz" bir portre çizen Alaska Valisi Palin, bugün St. Louis şehrindeki Washington Üniversitesi kampüsünde yapılacak ve ABD televizyonlarının "prime time" kuşağında naklen yayınlanacak TV düellosunda asıl büyük sınavını verecek. /images/100/0x0/55eb11ecf018fbb8f8a914d8Cumhuriyetçi kamp, bu sabah TSİ 4.30’da başlayacak tartışmada, deneyimsiz Palin’in ilk kez elinde önceden hazırlanmış bir metin olmadan canlı yayına çıkacak olmasından endişeli.

  Özellikle dış politika konularında engin bir deneyime sahip olan Demokrat Başkan Yardımcısı Adayı Biden’ın (65), deneyimsiz rakibi Palin’i "ezebileceği" belirtiliyor. Fakat dış ve iç politika konulu münazarada Demokratların taktiği bu olmayacak. Obama, "densiz" olarak tanınan Biden’dan tartışma boyunca çok fazla konuşmamasını ve kendisine hakim olmasını istedi. Biden, hararetle saldırmak yerine, kurnazca hamlelerle Palin’in bilgi noksanlığını açığa çıkarmaya çalışacak. Gerisini, Palin konusunda giderek olumsuz bir tavır takınan Amerikan medyası halledecek.

  Medyanın şamarkızı

  Newsweek: Palin göreve hazır mı? Lütfen (saçmalamayın).

  NYT yazarı David Brooks: Palin’in adaylığı utanç verici.

  Letterman: NY ziyareti, küçük kızını işyerine götürmek gibi.

  CUMHURİYETÇİ Başkan Yardımcısı Adayı Sarah Palin üç röportaj verdi ve hayatı değişti. Kürtaj karşıtlığı başta olmak üzere muhafazakar görüşleriyle ilk aşamada kendi tabanının desteğini alan Palin, ilk mülakatlarında birçok soruyu cevaplayamaması veya yanlış cevaplaması, üstelik son derece ürkek görünmesi yüzünden medyanın eleştiri oklarına hedef oluyor. Newsweek bu haftaki sayısında kapaktan "Palin göreve hazır mı? Lütfen (saçmalamayın)" başlığını kullandı. New York Times köşeyazarı David Brooks, Palin’in adaylığının "utanç verici" olduğunu yazdı. Ünlü şovmen David Letterman, Palin’in geçen hafta New York’ta dünya liderleriyle buluşmasının, "küçük kızını işyerine götürmek gibi" göründüğünü söyledi.

  Muhafazakarlar da dönüyor

  Geçen ay Palin’i desteklediğini açıklayan muhafazakar köşe yazarı Kathleen Parker bile, Alaska’nın kadın valisine çağrıda bulunarak, "McCain’i, partini ve çok sevdiğin ülkeni kurtarıp adaylıktan feragat et" dedi. McCain ise, muhafazakar tabanın dahi Palin’in aleyhine dönmeye başlamasının sorulması üzerine sert tepki göstererek, "Ben öyle bir şey tespit etmedim. Öyle düşünen kokteyl partisi insanlarına iyi şanslar" diye konuştu.

  Ölme ihtimali daha yüksek

  McCain’in, seçilmesi halinde Beyaz Saray’da ilk dönemine başlayan en yaşlı başkan unvanına kavuşacak olması, yardımcısı Sarah Palin’in de bu göreve hazır olmasını şart kılıyor. Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, McCain’in görev başında ölme ihtimali, 47 yaşındaki rakibi Barack Obama’dan 7 kat daha fazla.

  McCain ölürse Palin’le olmaz

  Washington Post ve ABC News’un son kamuoyu yoklamalarına göre, Amerikalıların yüzde 60’ı, Palin’in başkanlık için yeterli tecrübeye sahip olmadığını düşünüyor. Bu oran geçen ay yüzde 45’ti.

  Nerede, nasıl hazırlandılar

  TV tartışması öncesinde Cumhuriyetçiler ve Demokratlar kampa girdi. Palin, John McCain’in Arizona’daki çiftliğinde, münazara sahnesini bire bir canlandırarak pratik yaptı. Biden ise Delaware’deki evinde çalıştı. Michigan Valisi Jennifer Granholm, Palin rolünü oynayarak Biden’ın provasına katkıda bulundu.

  Palin, muhafazakar yorumcu Sean Hannity’nin radyo programında yaptığı açıklamada, "Yarını (bugünü) iple çekiyorum. Ben yeni bir enerjiyim, yeni bir yüzüm, yeni fikirleri temsil ediyorum. Biden ise tecrübeli. İlkokul ikiden beri onun Senato’daki konuşmalarını dinliyorum" dedi. Biden sessizliği korusa da, Demokrat kampanyadan, "Palin’in son röportajları neler olabileceğini gösteriyor" açıklaması geldi. Ancak yine de, Palin’in Alaska Valiliği için yarışırken başarılı tartışmalar çıkardığı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı