Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öldüren sırrını sırdaşından gizledi

  Hürriyet Haber
  19 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 2000 - 00:01

  17 yaşında ölümü seçen Alman Lisesi öğrencisi, Türkiye Tenis Şampiyonu Ceylan'ı anlatan arkadaşı, ‘‘Beni bile atlattı’’ dedi.

  Özel Alman Lisesi'nin dördüncü katından atlayarak yaşamına son veren 17 yaşındaki, 11 E sınıfı öğrencisi Ceylan Konuk'un sırdaşı, en yakın arkadaşı ‘‘Ölüme koşarken, hiç açık vermedi. Beni bile atlattı’’ dedi. Ceylan'ın en yakın arkadaşı, adının açıklanmaması ve fotoğrafının çekilmemesi şartıyla konuştu. Canı gibi sevdiği Ceylan, 17 Ağustos depreminden çok etkilenmişti. Girdiği bunalım artmış, okula devamsızlığa başlamıştı.

  Satanistlerden uzak dururdu

  ‘‘Yok’’ diyor. ‘‘Onun satanislerle ilgisi yoktu. Evet, okulda siyah tişört giyen bir grup satanist var ama Ceylan onlardan uzak dururdu.’’ 17 Ağustos depreminden sonra iki kez intihar girişiminde bulunduğunu anlatıyor arkadaşının:

  Hastaneden rapor getirdi

  ‘‘İkisinde de öğretmenler engelledi. Tedavi görüyordu. Okula gelemez olmuştu. Büyüklerdeki şizofren hastalığının bir benzeri olan 'Major Depresyon' tanısı konulmuş. Okul yönetimi derslere başlayabileceğine dair rapor istedi. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden gelen raporla eğitime başladı. 10'uncu sınıfta devamsızlıktan kalacaktı. Hastaneden gelen raporu öğretmenler göz önünde bulundurdu. Ceylan'ın eğitimini yarım bırakmaması için öğretmenler kurulu kararıyla bir üst sınıfa geçmesi sağlandı.’’

  İngiltere’deki partide fenalaştı

  Sırdaşı, Ceylan'ın tenis turnuvası için gittiği İngiltere'de zor günler geçirdiğini de anlatıyor: ‘‘O sırada sürekli baş dönmesi, mide bulantısı ve gece uykusuzluk şikáyetleri vardı. Turnava organizasyonu kapsamında verilen partide fenalaşmış. Sürekli ağlamış. Aslında çok neşeli, akıllı bir insandı. 'O gelse de gülsek' dediğimizi biriydi.’’

  Antalya’da toprağa verildi

  Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı'nın otopsi yapılmasına gerek duymaması üzerine Ceylan Konuk'un önceki gün Alman Hastanesi'nden alınan cenazesi Antalya'ya götürüldü. Ceylan Konuk, dün ikindi vakti Muratpaşa Camii'nde kılınan namazın ardından Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.

  Şampiyonların dostluğu

  Ünlü sanatçı Hülya Avşar'ın sponsorluğunu yaptığı milli tenisçi Merve Asımgil, kendi gibi genç milli takımda oynayan Ceylan Konuk'la kortlarda yakın bir dostluk bağı oluşturmuştu. 34 şampiyonluğu, 17 ikinciliği olan ve 17 kez milli olan Asımgil, turnuvalarda birlikte oynadığı arkadaşı Ceylan'ın ölümünün kendisini çok üzdüğünü söyledi.

  Okula göre Ceylan akım kurbanı değil

  Özel Alman Lisesi'nin Alman ve Türk müdürleri Peter Born ile Güneş Yetiş, dün yaptıkları ortak açıklamada Ceylan Konuk'un intiharıyla ilgili olarak, ‘‘Bu olay herhangi bir akım sebebiyle değildir. Ceylan'ın kendi sorunları sebebiyle olmuştur’’ dediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı