Dünya Haberleri

  Öldü mirası sorun oldu

  Hürriyet Haber
  16.10.2008 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Avusturya trafik kazasında ölen aşırı sağcı lider Haider'in mirasının nasıl paylaşılacağını konuşuyor.

  Aşırı sağcı liderin sonu

  Trafik kazasında hayatını kaybeden  Avusturyalı aşırı sağcı lider Jörg Haider'in 15 milyon avroluk mirası da sorun oldu.

  Valisi olduğu Kaernten eyaletinin Baerentall bölgesinde 1600 hektar  ormana sahip olan Haider'in bu mirasının eşi Claudia ile kızları Cornelia ve  Ulrike arasında nasıl paylaştırılacağı tartışmalara neden oldu.

  Bazı hukukçular "Haider'in özel bir vasiyetname bırakmaması halinde  kızları Cornelia ve Ulrike'nin mirasın üçte birini otomatik alarak  alabileceklerini" belirtirken, bazı hukukçular ise "mirasın tümünün eşi  Claudia'ya kalacağını" savunuyorlar.

  Bu arada Haider'in kaza sırasında 1,8 promil alkollü olduğunun  belirlendiğine işaret eden uzmanlar, kaza sırasında hurdaya dönen makam aracının  da "sigorta şirketi tarafından tazmin edilemeyeceğini, aracın Haider'in  mirasından karşılanması gerektiğini" belirtiyorlar.

  Irkçı lidere devlet töreni
         
  Kaernten eyalet valisi Haider'in cenazesinin "devlet töreniyle defnedileceği" bildirildi.

  Haider'in Kaernten eyaletinin başkenti Klagenfurt'ta 18 Ekim Cumartesi günü defnedileceğini belirten yetkililer, cenaze töreninde uygulanacak devlet  protokolünün "eyalet düzeyinde olacağını" kaydettiler.

  Haider'in cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile Başbakan  Alfred Gusenbauer'in de katılacağı açıklandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı