KAYSERİ HABERLERİ

Ölçü ve tartı aletlerinin muayene müracaatları 2 Mart'ta sona erecek

AA / Mustafa Önal
14.01.2015 - 16:46Son Güncelleme :

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Mustafa Önal

KAYSERİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatlarının 2 Mart'ta sona ereceğini bildirdi.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve tartı aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemlerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütüldüğü belirtildi.

Kanun hükümlerine göre ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunluluğu bulunduğu ifade edilen açıklamada, 2015 yılı periyodik muayenelerinin 2 Mart Pazartesi günü mesai bitiminde sona ereceği kaydedildi.

Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının mağdur duruma düşmemeleri için süre dolmadan aletlerin muayenelerini yapmalarını tavsiye eden İl Müdürü Kadir Akçadırcı, şunları kaydetti:

"Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt ve LPG sayaçları, tartım kapasitesi 2 bin kilogramın üzerinde ve otomatik olmayan tartı aletleri ile kantar ve basküllerin periyodik muayene müracaatları İl Müdürlüğümüze yapılacaktır. İki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesine göre bin 674 lira idari para cezası uygulanacaktır. İdari para cezası uygulanan ve tutanakla tespit edilen uygunsuzluğun tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ortadan kaldırılmaması halinde bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Ölçü ve tartı aletlerinin muayene müracaatları 2 Mart'ta sona erecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 16 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ölçü ve tartı aletlerinin muayene müracaatları 2 Mart'ta sona erecek haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:54
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:24
 • Yatsı
  18:57
Sayfa Başı