Gündem Haberleri

  Olaylı F tipi eylemi

  Mustafa ÖZDABAK/İSTANBUL
  19.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyoğlu’nda, F tipi cezaevi mahkumlarının anılarından derlenen, "Yaşayanlar anlatıyor. Tecrit" adlı kitabı satarak yürümek isteyen yaklaşık 100 kişilik TAYAD’lı ile polis arasında arbede çıktı. Polis, yürümekte direnen topluluğa karşı göz yaşartıcı gaz kullanırken, topluluk da polisi taşladı.

  Tünel Meydanı’nında dün toplanan ve üzerlerine ’Tecriti kaldırın, ölümleri durdurun. TAYAD’ yazılı kırmızı önlük giyen topluluk İstiklal Caddesi’nden Taksim’e kadar yürümek istedi. Polis yürüyüşe izin vermeyince, topluluk adına Sezai Demirtaş basın açıklaması okudu. Açıklamada, "Tecrit politikası hala sürüyor. Hapishanelerde tutuklu ve hükümlülerin direnişi 6’ncı yılına girdi. Amaçları yalnızca tecritin kaldırılmasıdır" denildi.

  Açıklamanın ardından ellerindeki kitapları havaya kaldıran gruptakiler, Galatasaray Meydanı’na doğru yürüşüye geçti. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü polisleri ise grubun önünü keserek yürüyüşe engel olmak istedi. Bu sırada polis ekipleri ile gösterici grup arasında arbede çıktı. Polisin göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttığı gruptakiler, Şişhane’de yeniden toplanarak barikat kurmak istedi. Polisin yeniden müdahalesi üzerine gruptakiler de taşlarla karşılık verdi. Bu sırada yoldan geçen bir kişi de kaşına isabet eden taşla yaralandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı