« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olaylı Beşiktaş-Galatasaray derbisi dış basında

Uzatma dakikalarında çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Beşiktaş-Galatasaray maçı, dış basında da yer buldu.

Hürriyet Planet
SON GÜNCELLEME

Marca: Türk taraftarları Beşiktaş-Galatasaray maçında sahayı işgal etti

Maalesef Türk futbolu için alışılmış şeyler... Beşiktaş-Galatasaray maçı, misafir takım 2-1 öndeyken binlerce taraftarın sahayı işgal etmesi üzerine tatil edildi.

Bu görüntü, taraftarların Vandalizmi bir kez daha Türk futboluna zarar verdi. Beşiktaş 2-1 kaybetti. Taraftarlar dakikalar öncesinden sahaya yabancı madde atmaya başlamıştı.

Ancak Melo'nun soyunma odasına giderken formasını çıkararak taraftara göstermesi de olayları ateşledi. Beşiktaşlı taraftarların cevabı gecikmedi ve tribünden atlayarak sahayı savaş alanına çevirdiler.

Olaylı Beşiktaş-Galatasaray derbisi dış basında

Marca'nın sitesinde olaylarla ilgili video da paylaşıldı.

AFP: Taraftar taşkınlığı derbiyi durdurdu

Ezeli rakipler Galatasaray'la Beşiktaş arasındaki İstanbul derbisindeki kavga, Galatasaraylı orta saha oyuncusu Felipe Melo'nun uzatmaların ikinci dakikasında kırmızı kart görerek oyundan atılmasının ardından başladı.

Taraftarlar biber gazı sıkan polise koltuk fırlatarak sahayı işgal edince yarıda kaldı. Taraftarlar ayrıca, Haziran ayında Türkiye'yi sallayan Gezi Parkı protestolarına gönderme yaparak, "Her yer Taksim, her yer direniş" tezahüratları yaptı.

Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı, Gezi Parkı'nın yıkılmasına engel olunması için başlayan, daha sonra ise ülke çapında hükümet karşıtı eylemlere dönüşen gösterilere öncülük etmişti.

Daily Mail: Galatasaray-Beşiktaş derbisi 93'üncü dakikada yarıda kalınca Drogba olay çıkaran taraftarlardan kaçmak zorunda kaldı

İstanbul Olimpiyat Stadı'nda oynanan maçta, sahaya giren yüzlerce taraftar Galatasaray ile Beşiktaş arasındaki İstanbul derbisinin yarıda kalmasına neden oldu.

Maç uzatmaların üçüncü dakikasında durduğunda, Galatasaray Didier Drogba'nın attığı gollerle 2-1 öndeydi. Futbolcular kendilerini güvenceye almak için soyunma odasına koştu.

Olaylı Beşiktaş-Galatasaray derbisi dış basında

"Taraftarların attığı bir şişe Melo'ya isabet etti" diyen Daily Mail, bu kareyi yayınladı.

BBC: Taraftar sorunu İstanbul derbisini bitirdi

Türk devleri Beşiktaş ve Galatasaray arasındaki İstanbul derbisi, Olimpiyat Stadı'ndaki taraftarların sahayı işgal etmesinin ardından yarıda kaldı.

Maç, İstanbul'da aylarca süren sivil itaatsizlik eylemlerinin ardından düzenlenen ilk derbiydi.

La Gazetta dello Sport: İstanbul’daki derbi çılgınlığında futbol bahanesiyle Gezi Parkı ve Taksim siyaseti saklı olabilir (Reha ERUS / ROMA)

İstanbul Olimpiyat Stadındaki olaylara geniş yer ayıran İtalyan “La Gazzetta dello Sport” spor gazetesi “Derbi çılgınlığında, futbol bahanesiyle Gezi Parkı ve Taksim için siyaset eylemi saklı olabilir” yorumu yaptı.

Bol fotoğrafla verilen haberde, Beşiktaşlı taraftarların kırmızı kart gördükten sonra sahadan çıkarken Galatasaray formasını göstererek seyircileri tahrik eden Felipe Melo’ya büyük tepki gösterdikleri yansıtılırken, “Aslında ne gerekçe ile Beşiktaş taraftarı sahaya indi? Bunda futbolun dışında siyasetin parmağı olabilir. Beşiktaşlı “Çarşı” grubu İstanbul yönetimine karşı “Gezi Parkı” eylemlerine destek vermişti. Bu nedenle çılgınlıkların yaşandığı derbide futbol oyunu içerisindekiler bir bahane olabilir” değerlendirmesi yapıldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler