« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olaylarla ilgili bilinmeyenler

Bursaspor ile Beşiktaş arasında geçen cumartesi günü oynanması gereken maç öncesi saha dışında çıkan olaylar nedeniyle dün tutuklanan 5 zanlının, mahkemede verdikleri ifadelerinde, yaşananların iç yüzüne ilişkin önemli detaylar yer alıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bursa 3. Sulh Hukuk Mahkemesince dün tutuklanan Mehmet S, Mehmet C, Aydın A, Emre A. ve Yasin Y, olaylar öncesi ve sırasında yaşadıklarına ilişkin farklı iddialar ortaya attı.

Garsonluk yaptığını dile getiren 18 yaşındaki Mehmet S, ifadesinde, olay günü, iş yerinden haftalığını aldıktan sonra arkadaşlarıyla Bursaspor-Beşiktaş maçına gitmeye karar verdiğini, evden çıkarken yanına aldığı palayı, sağ bacağından aşağı sarkıtarak eşofmanının lastiğine sıkıştırdığını belirtti.

Stat yakınlarına geldiğinde olayı gördüğünü belirten Mehmet S, “Polislerin üzerine saldırması üzerine alkolün de etkisiyle palayı belinden çıkardığını” öne sürerek, “Palayı çıkardım ve polis panzerinin lastiğini kestim. Ancak bu işi yaparken beni kimse yönlendirmedi. Ben herhangi bir örgüte de üye değilim. Taraftar derneğine üye değilim. Kimseden emir ve talimat almadım. Fikir birliği içinde de bulunmadım. Olaydan dolayı pişmanım” dedi.

Günlük işlerde çalışan 25 yaşındaki Yasin Y. ise maç öncesi kullandığı uyuşturucu hapın da etkisiyle kontrolünü kaybettiğini iddia ederek, “Polise taş atan gruba rastlayınca ben de aldığım uyuşturucu hapın etkisiyle birkaç kez taş attım. Ancak attığım taşlar kimseye denk gelmedi” ifadesini kullandı.

Olay günü kombine biletle maça giderken kendini bir anda olayların içinde bulduğunu öne süren ve “Satış elemanı” olduğunu dile getiren 27 yaşındaki Mehmet C. de, “Toplum psikolojisi içinde galeyana gelerek” polislere birkaç kez taş attığını iddia etti.

İşsiz olduğunu beyan eden, “Geçimimi ailem sağlıyor” diyen 30 yaşındaki Aydın A. da Bursaspor-Beşiktaş maçına gitme niyetinde olduğunu, ancak olaylar nedeniyle stada giremediğini, bazı kişilerin polise taş atmaları üzerine bu eylemi engellemeye çalıştığını öne sürdü.

Aydın A, “Kesinlikle ben polise taş atmadım. Olaydan sonra üzerimde bulunan kombine bileti tribün lideri S.K.'dan almıştım. Bedelsiz biletlerden de haberim yoktu. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

İşçi olduğunu söyleyen 20 yaşındaki Emre A. da, polise taş atmadığını, aksine atanları engellemeye çalıştığını, bu sırada isabet eden taşlardan yaralandığını öne sürdü.

Biber gazı sıkılmasına sinirlenerek bir kez basın mensubuna taş attığını itiraf eden E.A, “Olaylardan ötürü pişmanım. Maç öncesinde bazı grup liderleri olarak tanıdığım kişilerin Beşiktaş taraftarlarının Bursa'ya sokmamak için toplantı yaptıklarını duydum ancak doğru olup olmadığını bilemem” yönünde ifade verdi.
Olaylar nedeniyle 5 zanlı dün tutuklanmıştı.

POLİSİN BİLGİ AMAÇLI İFADESİNE BAŞVURDUĞU KİŞİLERİN, BURSASPOR GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İLE 2 KULÜP ÇALIŞANI OLDUĞU ÖĞRENİLDİ

Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesi meydana gelen olaylarla ilgili Bursaspor Genel Müdür Yardımcısı Varol Çorapçıgil ile 2 kulüp çalışanın, bilgi amaçlı ifadesinin alındığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, öğle saatlerinde Bursaspor Özlüce Tesisleri'ne giden Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Varol Çorapçıgil ile kulüp çalışanları Yasemin Özden ve İsmail Öztürk'ün bilgi amaçlı ifadesine başvurdu.

Çorapçıgil'in, polislere bilgi verirken baygınlık geçirdiği ve kulüp aracıyla hastaneye kaldırıldığı bildirildi.
Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, tesislerde yaklaşık 1,5 saat kalmıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz