Olaylar Türkiye'ye yarayacak

Ali GÜNDOĞAN/MARMARİS (Muğla), (DHA)
30 Ocak 2011 - 11:41Son Güncelleme : 30 Ocak 2011 - 11:41

TUNUS’ta başlayan ve yayılma eğilimi gösteren halk hareketi ’Yasemin devrimi’nin, özellikle Türk turizm sektörüne yarayacağı belirtildi.

Tunus ve Mısır başta olmak üzere tatil için Kuzey Afrika ülkelerini tercih eden turistler, olayların tüm bölgeye yayılması endişesiyle rotalarını Türkiye’ye çevirdi. Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, "100 binin üzerinde turistin erken rezervasyonu iptal ettirdiğini öğrendik. Alman, Kuzey Avrupalı ve Rus turistler bize yöneldi" dedi.

Akdeniz çanağının turizm açısından önemli ülkelerinden biri olan Tunus’ta çıkan ve Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin ülkeden kaçmasına neden olan ’Yasemin devrimi’ etkisini bölgede hissettirmeye başladı. Tunus”un ardından Mısır ve kısmen de Cezayir’deki benzer olaylar, özellikle bölge turizmini vurdu. Pazarda önemli bir yere sahip bu ülkelere yapılan rezervasyonların iptali ise Türk turizmcisinin yüzünü güldürecek.

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, bu sezon için turist sayısı ve portföyünde önemli değişiklikler olacağını söyledi. Söz konusu 3 ülkede görülen karışıklık nedeniyle rezervasyon iptalleri olduğunu kaydeden Açıkgöz, bu turistlerin büyük bölümünün ise Bodrum, Marmaris ve Fethiye’ye yöneldiğini kaydetti. Hiçbir ülkede karışıklık yaşanmasından yana olmadıklarını ifade eden Açıkgöz, şöyle dedi:

"Tunus, Cezayir ve Mısır’da başgösteren iç karışıklık nedeniyle erken rezervasyon yaptıran turistler iptallerde bulunarak Türkiye pazarına yöneldi. Bu ülkeler, son yıllarda tarihi dokularını ön plana çıkartarak cazip kampanyalarla büyük pay elde ediyordu. Biz hiçbir zaman hiçbir ülkede bu tür iç karışıklıkların olmasına taraf değiliz. Tunus, Cezayir ve Mısır meydana gelen karışıklık sebebiyle 100 binin üzerinde turistin erken rezervasyonunu iptal ettirdiğini öğrendik. Alman, Kuzey Avrupalı ve Rus turistler ülkemize yöneldi. Özellikle İngiliz pazarının büyük payını elinde tutan Muğla’da bu yıl farklı ülkelerden turistler göreceğiz. Bu değişiklik ile turist sayısında ciddi artış olacaktır."

Açıkgöz, Kuzey Afrika ülkelerindeki olayların yanısıra Yunanistan’daki ekonomik gelişmelerin de etkisiyle Güney Ege’ye 2011 turizm sezonu başında 80 binin üzerinde turist geleceğini kaydetti.

İSRAİL KAYBINI KAPATACAK

Peninsula Turizm Bölge Müdürü Ali Kırlı da, turistin huzur ve güven olan ülkeleri tercih ettiğini belirterek, "Akdeniz çanağında Tunus, Mısır ve Yunanistan ciddi rakiplerimizdi. Acenteler aracılığıyla öğrendiğimiz bilgi 100 binin üzerinde rezervasyon iptali olduğu yolunda. Bu iptallerin İspanya’dan sonra bize de olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Rezervasyon iptali yapan turistler özellikle Güney Ege’ye gelmek için görüşmelere başladı. İsrailli turist kaybını, turist çeşitliliği ile bu yıl kapatacağız. İnsani olarak üzücü bir olay ama ticarette artı puandır" dedi.

GEMİLER ROTA DEĞİŞTİRDİ

Marmaris Liman İşletme Anonim Şirketi Müdürü Şükrü Tugay da, kruvaziyer şirketlerinin rotalarını Ege Bölgesi’ndeki limanlara çevirdiğini söyledi. Tugay, "Tunus, Sudan, Mısır ve Cezayir’e sefer düzenleyen 3 kruvaziyer şirketi gemilerin Marmaris’e uğraması için görüşmelere başladı. Bir başka örnek daha vereyim. En büyük yolcu gemilerine sahip MSC Cruises şirketinin Spandida isimli 5 bin kişilik gemisi Marmaris’ten sonra İzmir’e gitmeye karar verdi" dedi.

TURİZM POLİTİKALARI

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ise kaoslar üzerinden turizm planı yapmanın yanlış olduğunu söyledi. Özbozdağ, "Ülkemizde bir çok kaos yaşadı ve turizmden büyük kayıplar oldu. Bu kayıplar zaman içinde düzeltildi. Bu ülkelerde yaşanan kısa süreli iç karışıklıklar sona erecektir. Bu iç karışıklıklar üzerinden turizm düşünmek hata. Ülke olarak turizm politikalarımızı değerlendirerek önümüze bakmalıyız" dedi.

OTELLER HAZIRLIĞA BAŞLADI

Kuoni Travel Group Company Türkiye Kontrat Müdürü ve Apollon 2000 Tour Turizm Acentesi sahibi Adnan Güneş, Mısır ve Afrika ülkelerinde yaşanan sıkıntılı dönemin Türk turizmine yarayabileceğini söyledi. Yaz aylarında İskandinav ülkelerinden Alanya, Antalya, Marmaris’e binlerce turist taşıyan turizmci Adnan Güneş, Mısır’a olan iptallerden Türkiye’nin yararlanması gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Mısır’a olan turlar uzun bir süre iptal olacak. Alternatif destinasyonlar Kanarya ve Yunan adaları yerine Türkiye daha şanslı. Alanya, Antalya ve Marmaris’teki belediye başkanları ve otel sahipleriyle hemen diyaloğa geçtik. Kapalı otellerin açılması ve hazır olmasını istedik. Mısır’a olan turları ülkemize döndürebilirsek günde 5 uçak dolusu İskandinav turisti ağırlarız. Böyle bir ihtimal için hazırlıklı olmalıyız. Kısa sürede bu karar verilecek."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı