« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olay Hakem Meryem'le beraber miydi

Mutlu Çelik, bu sezon seyirciler küfrediyor diye maç durduran hakem olarak tartışma yarattı. Önce Beşiktaş-Kocaeli, sonra Galatasaray-Trabzon maçlarında küfürlü tezahüratlara kızarak maçı durdurdu. Bu alışılmadık tutumuyla gündeme geldi.

Alp ULAGAY
SON GÜNCELLEME
Geçen sezon, ikinci ligde Diyarbakır-Kombassan Konya maçında Konyalı takıma gösterdiği dört kırmızı kartla bu kenti birbirine katmış, Mehmet Keçeciler'i çileden çıkartmış, Bakanlar Kurulu'nun gündemine bile sızmıştı. Yeni yayımlanan ‘‘GeriPas-Diyarbakırspor'un 33 Yılı’’ adlı kitapta, bu ilginç olayın arkasında Meryem adlı bir fahişenin bulunduğu iddia ediliyor. Mutlu Çelik bu iddiaya ‘‘cevap bile vermem’’ diyor.

Mutlu Çelik 41 yaşında. Doğma büyüme Marmarisli. Lise mezunu. Ailesiyle birlikte Marmaris'te yaşıyor ve soda bayiliği yapıyor. Soda işinde Marmaris'teki büyük otellerle çalışıyor. 18 yıllık futbolculuk kariyerinde Göztepe, Buca, Kahramanmaraş, Gençlerbirliği gibi takımlarda top koşturdu. Yedi yıl önce hakemliğe başladı. Üç yıldır da 1. ligde maç yönetiyor.

Bugüne kadar o da birçok hakem gibi çeşitli eleştirilere hedef oldu, hatta ‘‘tetikçilikle’’ bile suçlandı. Ama bu sezon, iki kez küfürlü tezahürat nedeniyle maç durdurarak dikkat çekti. Ligin 7. haftasında İstanbul'daki Beşiktaş-Kocaelispor maçında konuk takım taraftarlarının kendisine yönelik tezahüratı üzerine oyunu durdurup soyunma odasına gitti. 10 dakika sonra sahaya geri dönüp maçı devam ettirdi. Geçen hafta ise, Galatasaray-Trabzon maçında yine oyunu durdurdu ve küfreden Trabzonluları anonsla uyardı.

Futbol Federasyonu, seyircilerin küfürlü tezahürat yaptığı maçlarda, hakemlere oyunu durdurarak anons yaptırma hakkını tanıyor. Mutlu Çelik de sadece bu kurala uyduğunu söylüyor. Hatta bu konuda aşırı titiz olduğunu da vurguluyor: Galatasaray-Trabzon maçında, sadece Trabzonluları uyardığı, Fenerbahçe'ye küfreden Galatasaraylıları ise görmezlikten geldiği yolundaki eleştirileri kendisine hatırlattığımızda, şöyle cevap veriyor:

‘‘Fenerbahçe'ye yönelik küfürlü sloganlar 87. dakikada sadece 20 saniye sürdü. Oysa kurallara göre, oyunu durdurabilmemiz için küfürün beş dakika sürmesi lazım...’’

KEÇECİLER'İ İSYAN ETTİRDİ

Ama Mutlu Çelik hakkında çok çarpıcı bir başka iddia daha var. Bu iddia, ilk kez Gazeteci Faruk Arhan'ın yeni yayımlanan ‘‘GeriPas-Diyarbakırspor'un 33 Yılı’’ adlı kitabında ortaya atıldı.

Olay, geçen sezon Diyarbakır'da olmuştu. Diyarbakır, Kombassan Konya ile karşılaşacaktı. Bu 2. Lig Yükselme Grubu maçının hakemi Mutlu Çelik'ti. Maçta ender rastlanan bir gelişme oldu. Hakem, arka arkaya Konya takımından dört oyuncuyu oyundan attı. Gerçi Diyarbakırspor'dan da bir oyuncuyu attı ama, yedi kişi kalan Konya maçı 5-1 yenik bitirdi. Diyarbakırlılar bu kritik maçtaki sonuçtan çok memnundu. Ama Konyalılar kızgındı. Mutlu Çelik'in Diyarbakır'ı kayırdığına inanıyorlardı. Konyaspor'un basın sözcüsü ‘‘Resmen oyuna getirildik’’ diyor, hakemi tetikçilikle suçluyordu.

O sıralar bakan olan Mehmet Keçeciler de bu öfkeli Konyalılar arasındaydı. Keçeciler kendine hakim olamayarak, konuyu Bakanlar Kurulu'na kadar götürdü. Hükümet toplantısında gündem dışı söz alıp, maçın bant kayıtlarını izlediğini, Konyaspor'a haksızlık yapıldığını söyledi, ‘‘Federasyon Diyarbakır'ı birinci lige çıkarmak istiyorsa, başka yöntemler bulsun’’ diye ekledi. İddialara göre, Maliye Bakanı Sümer Oral ‘‘Ben de maçı izledim, Konya'ya haksızlık yapıldı’’ diye Keçeciler'e hak verdi.

Mutlu Çelik, hükümeti bile hezeyana getiren bu dört kırmızı kartı nasıl göstermişti? İşte, ‘‘Diyarbakırspor'un 33 Yılı’’ adlı kitapta, hakemin davranışı, Meryem adında bir kadına bağlanıyor.

MERYEM ADLI KADIN

Kitaba göre, maçı yönetmek üzere Diyarbakır'a gelen Mutlu Çelik, Prestij Otel'de iki gece kalır. Bu süre içerisinde kentin meşhur hayat kadınlarından Meryem'in de onunla yemek yediği görülür. Kitabın yazarı Arhan şöyle diyor:

‘‘İddiayı araştırmak için otele gittim, oradaki insanlar da doğrudur, beraber yemek yediler, diyor. Ama adam terbiyesi ölçüsünde 'oda servisini yaparken aynı odadaydılar' diyemez ki. Ama bir hakem iki gün otelde kalmışsa, kadın da aynı saatlerde gelmiş aynı saatlerde ayrılmışsa, aynı masada yemek yemişlerse ve yemek yedikleri yer merdiven bağlantısıyla odaya çıkıyorsa düşündürücüdür bunlar.’’

Kitaba göre, bu kadını Diyarbakır ayarlamış, böylece hakem de Konya'dan dört oyuncuyu oyundan atarak, Diyarbakır'ın galibiyetine zemin hazırlamıştı. Mutlu Çelik'e bunları aktardığımızda, ‘‘o iddialara gülüp geçiyorum, cevap bile vermek istemiyorum, bunları yazanlar yalancıdır’’ dedi.

ŞAHSİ KİNLERİ VAR

Mutlu Çelik üç yıldır 1. ligde maç yönetiyor. Bu süre zarfında 24 maç yönetti, 76 sarı, 7 kırmızı kart gösterdi, 12 kez penaltı düdüğü çaldı. Hakkındaki eleştiri ve iddialar için şöyle diyor: ‘‘Bıraksınlar da işimizi yapalım. Ne yaptım ki ben? Son Trabzon maçındaki kararlarıma bakın. Hepsinde haklıyım. İnsanlar bir şeyden rahatsızlık duyarsa yaptığı işi bırakır. Halbuki benim böyle bir rahatsızlığım yok. O eleştirilerin sahipleri şahsi kinleri yüzünden böyle yapıyorlar.’’

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler