Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Olası onuncu gezegenin uydusu var

Hawaii’de bulunan dünyanın en büyük optik teleskopuyla yapılan gözlemler sonucunda, güneş sistemimizdeki onuncu gezegen olduğu sanılan Xena’nın bir uydusu olduğu görüldü.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden (Caltech) yapılan açıklamaya göre, kısa bir süre önce bulunan ve bir TV /images/100/0x0/55ea1ff7f018fbb8f86cbfc5kahramanından esinlenilerek Xena olarak adlandırılan olası onuncu gezgenin etrafında, kendisinden on kat küçük bir topak dönüyor. Mike Brown ile birlikte çalışan ekip, uyduyu, Xena’nın yoldaşının adına göre Gabrielle olarak isimlendirdi. Bununla birlikte 2003 UB313 ile kayıtlı Xena’nın gerçekten de gezegen olup olmadığına, Uluslararası Astronomi Birliği önümüzdeki yıl Prag’da yapılacak konferansta karar verecek. 2003 UB313’in Güneşe olan uzaklığı, Dünya ve Güneş arasındaki mesafenin 100 mislisi kadar ve tahmin edilen çapı 2700km kadar.

Astronomlar bundan sonra Hubble uzay teleskopuyla yapacakları gözlemlerle Gabrielle’in devir süresini ve Xena’nın kütlesini belirlemeye çalışacaklar. Eğer gezegen yoğun kütleli ise uydusu da hızlı dönüyor demek. Gabrielle hakkındaki ayrıntılı rapor "Astrophysical Journal Letters" dergisinde yayımlanacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz