BALIKESİR HABERLERİ

Olası deprem için araştırma önergesi

DHA
25.04.2016 - 15:18Son Güncelleme :
DHA

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Türkiye'de yaşanabilecek bir deprem felaketi öncesinde, gerekli araştırmaların yapılarak çözüm önerilerinin belirlenmesi, meclisin ve halkın bilgilendirilmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi.

Son 100 yıl içerisinde dünyada gerçekleşmiş en yıkıcı 15 depremin ikisinin Türkiye'de gerçekleştiğini vurgulayan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, TBMM'ye olası depremlerle ilgili araştırma önergesi verdi. Havutça önergesinde şu görüşlere yer verdi:

“17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan ve 'Gölcük depremi' olarak bilinen 7 buçuk büyüklüğünde kaydedilen deprem ülkemizin 20'nci yüzyılda yaşadığı en büyük felaket olarak tarihe geçmiştir. Resmi rakamlara göre, 18 bin vatandaşımız hayatını kaybederken, 49 bin vatandaşımız da yaralanmıştır. 17 Ağustos depreminin 16'ncı yıldönümüne kısa bir süre kala uzmanlar tarafından hazırlanan deprem risk haritasıyla, Türkiye'yi büyük bir tehlikenin beklediği, üniversiteler, bilim insanları ve uzmanlarca Marmara'da yaşanması muhtemel deprem için yetkililerin defalarca uyarıldığı bilinmektedir. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin sismik araştırma merkezlerinde hazırlanan risk haritasına göre, İtalya ve Yunanistan'ın da içinde yer aldığı Akdeniz kuşağında deprem açısından en riskli bölge Türkiye'dir. Marmara Bölgesi'nde beklenen deprem için, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı hesaplara göre, 7.2 büyüklüğünde ve yaklaşık bir dakika sürecek bir depremde 30 bine yakın binanın çökeceği, 30 bin dolayında can kaybının yaşanacağı, 120 bin dolayında insanın yaralanacağı belirtilmektedir."

"TEDBİRLER BİR AN ÖNCE ALINMALI"

Türkiye'nin dünyadaki büyük deprem kuşaklarından biri olan Asya kuşağında yer aldığı gibi, 780 bin kilometrekarenin yüzde 96'sının aktif deprem kuşağında bulunduğunu açıklayan Havutça, "İstanbul, Bursa, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Tekirdağ ve Balıkesir'in etkileneceği Marmara depreminin ne zaman yaşanacağı belli değil ama araştırmalar yeri ve büyüklüğü hakkında net bilgiler vermektedir. Bölgenin nüfus ve sanayi bakımından yoğun olması yaşanacak bir depremde felaketin boyutunu büyütecek. Bu bağlamda nüfusun, sanayinin ve riskin en fazla olduğu Marmara Bölgesi başta olmak üzere ülkemizde yaşanabilecek depremlerle ilgili binaların onarım ve güçlendirme çalışmalarının amaca ve tekniğe uygun yapılıp yapılmadığının, bu konuda bugüne kadar yaşanan aksaklıkların neden kaynaklandığının tespit edilmesi ve gereken tedbirlerin bir an önce alınması önem arz ediyor" dedi.

Coşkun YAMAN/BALIKESİR(DHA)

Fotoğraf

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Olası deprem için araştırma önergesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2016 tarihinde saat 15 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Olası deprem için araştırma önergesi haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:54
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı