Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Olağan şüpheliler

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.12.2000 - 00:01

  ‘Düğmeye basan milletvekili’ haberi, Ankara'yı karıştırdı. 550 milletvekilinden şüpheliler içinde, eski polis ve eski bakanlar öne çıktı. Milletvekilleri ise İçişleri Bakanı Tantan'a ‘‘ismi açıkla’’ çağrısı yaptı.

  İSTANBUL'daki polis yürüyüşü öncesinde eylemcileri arayarak, ‘‘Daha ne bekliyorsunuz, harekete geçin’’ dediğine ilişkin iddialar, TBMM'de muhalefetten 7, iktidardan 2 milletvekilinin töhmet altında kalmasına neden oldu.

  TBMM'de süren dünkü bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin büyük bölümü kulislerde, ‘‘Düğmeye basan milletvekilleri kim?’’ sorusuna yanıt bulmaya çalıştı. Milletvekillerinin büyük bölümü de bu konuda soruşturma yapan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ı, bu milletvekili ya da milletvekillerinin adını açıklamaya çağırdı.

  Tantan'ın soruşturması, TBMM'deki içişleri ve polis kökenli milletvekillerini de töhmet altında bıraktı. Töhmet altında bırakılan milletvekilleri ise şunlar:

  Mehmet Ağar (Eski Emniyet Genel Müdürü ve Bağımsız Elazığ Milletvekili), Kemal Çelik (Eski Emniyet Genel Müdürü ve DYP Antalya Milletvekili), Hayri Kozakçıoğlu (Eski Emniyet Müdürü ve İstanbul Valisi, DYP İstanbul Milletvekili), Bekir Aksoy (Eski İçişleri Müsteşarı ve DYP Çorum Milletvekili), Saffet Arıkan Bedük (Eski Emniyet Genel Müdürü ve DYP Ankara Milletvekili), Meral Akşener (Eski İçişleri Bakanı ve DYP Kocaeli Milletvekili), Musa Öztürk, (Eski Emniyet Müdürü ve ANAP Adana Milletvekili), İsmail Köse (Eski Emniyet Müdürü ve MHP Grup Başkanvekili), Abdülkadir Aksu (Eski İçişleri Bakanı ve FP Diyarbakır Milletvekili)

  AKSOY: HAKARETE LAYIKLAR

  Eski İçişleri Bakanı ve DYP Çorum Milletvekili Bekir Aksoy, iddialara çok sert bir yanıt verdi. Aksoy, ‘‘Eğer böyle bir bilgi, yetkililere ulaşımışsa ve o yetkililer de bu milletvekilinin ismini açıklamıyorlarsa, en büyük hakarete layıktırlar. Böyle şey olur mu?’’ diye konuştu.

  FP'Lİ AKSU: ÇİRKİN İDDİA

  Eski İçişleri Bakanı ve FP Diyarbakır Milletvekili Abdülkadir Aksu, ‘‘Bu çok çirkin bir iddia. Gerçek neyse hemen açıklansın. Ben sanmıyorum mi, bir milletvekili arkadaş böyle birşeye tevessül etsin. Bunu kabul etmek bile çok çirkin’’ dedi.

  Tantan: Ben de şaşırdım

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ‘‘Meclis'ten düğmeye basıldı’’ iddialarıyla ilgili olarak, şunları söyledi:

  ‘‘Ben de şaşırdım. Çünkü soruşturma sonucu henüz bana gelmedi, çünkü soruşturma devam ediyor. Haberi yazanr gazetecinin bu bilgileri nereden aldığını, haberi nasıl hazırladığını ve kaynağının ne olduğunu da bilmiyorum. Çünkü hangi kaynağa dayandırarak bunu yazdığı konusunda da bir bilgi söz konusu değil.’’

  Bedük: 550 milletvekili itham ediliyor

  Eski Emniyet Genel Müdürü ve DYP Ankara Milletvekili Saffet Arıkan Bedük ise Hürriyet’in sorusu üzerine yaptığı açıklamada, adını anmadan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ı eleştirdi. Bu suçlamanın, ‘‘Ciddi bir devlet adamına yakışır suçlama olmadığını’’ savunan Bedük, ‘‘Ciddi devlet adamına yakışan suçlamak değil, suçluyu yargıya bildirmektir’’ dedi. Bedük, şunları söyledi:

  ‘‘550 milletvekilini itham ederek, bu şekilde polis eylemlerini teşvik ve provoke eden değerlendirmelere tabi tutulmayı kabul edemem. Bir an evvel, sözkonusu kişiler kimlerse onları yargıya vermek ve isimlerini kamuoyuna açıklamak iddiacıların sorumluluğu ve görevidir. Bunu yapmadıkları takdirde, Meclis'e karşı en büyük hakareti onlar yapmış olacaklardır. Hepimiz şu anda töhmet altındayız. Bu devlet, komplo teorileriyle yönetilmemesi gerekenecek kadar fevkalade ciddi bir devlettir. Bu ciddiyetsizliği doğru bulmuyorum.’’

  Akşener: Böyle şey olmaz

  Eski İçişleri Bakanı ve DYP Kocaeli Milletvekili Meral Akşener de milletvekillerinin polisleri arayarak, ‘‘eyleme geçin’’ demesinin mümkün olmadığını açıkladı. Akşener, Hürriyet'e şunları söyledi:

  ‘‘Böyle bir şey olmaz. Hiçbir siyasinin böyle bir davranış biçimi göstereceğini sanmıyorum. Ben ilk defa böyle bir olayı gazetede okudum. Eğer böyle birşey yapılmışsa bu inanılmaz bir davranış olur. Ben de TBMM Başkanı'na çağrıda bulunuyorum. Böyle bir milletvekili varsa açıklansın. çünkü bu şaibenin ortadan kalkması için konunun açıklanması lazım. Ayrıca da bunun dışında, çok hızlı bir biçimde polisin içinde bulunduğu kötü şartların düzeltilmesi lazım. Bunun için de ciddi gayret sarfedilsin.’’

  Milletvekilinin sözüyle olmaz

  Refah-Yol döneminde İçişleri Bakanı Meral Akşener tarafından Emniyet Genel Müdürlüğüne gece baskınıyla getirtilmek istenen DYP Antalya Milletvekili Kemal Çelik iddiaları ciddiye almadı. DYP’li milletvekil Kemal Çelik, Hürriyet'in sorusu üzerine şunları söyledi: ‘‘Ne bir milletvekili arar ne de milletvekilinin sözüyle polis eyleme geçer. Böyle birşeyin olması mümkün değildir. Yanlış bir olay. Polis, milletvekili, ‘çıkın' deyince yürüyüşe mi geçer. Tamamen yanlış görüyorum ben böyle bir olayı.’’

  Açıklayın yoksa yargıya gideriz

  Eski Emniyet müdürü ve valilerinden biri olan DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu da, şunları söyledi:

  ‘‘Madem ki telefon konuşmaları tespit edilmiş, milletvekili olduğu tespit edilmiş, o halde kimliği de belli demektir. Biz bu ismin ya da isimlerin açıklanmasını bekliyoruz. Zaten açıklanmazsa, pek çok kişiye de kanuni yollara müraacat etmek hakkı doğar. Bu iddiayı ortaya atanların da açıklamakla yükümlü olduklarını özellikle belirtmek istiyorum.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı