Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Olağan harita

Enis BERBEROĞLU

ANASOL - D hükümetinin, sadece sekiz yıllık kesintisiz eğitimi TBMM'den geçirmek amacıyla kurulmadığını kamuoyuna kanıtlaması gereklidir.

Bu açıdan Bakanlar Kurulu'nun dün Güneydoğu'da üç ilde, Bitlis, Bingöl ve Batman'da Olağanüstü Hal uygulamasının 6 Ekim'den itibaren kaldırma kararı son derece sevindiricidir.

Zorunlu olarak Refahyol enkazının üstüne kurulan hükümetin ‘‘yasakçı’’ etiketinden kurtulması ‘‘özgürlükçü’’ icraatına bağlıdır.

* * *

Balayı günlerini ve haftalarını geride bırakan hükümetin Güneydoğu planı en azından sistem dışı partilere parsellenen vatan topraklarının yeniden kazanılması umuduyla desteklenmelidir.

Aklı başında hiçbir devlet, ülkesinin bir bölgesine özel harita ve özel hukuk uygulamaz. Asıl bölücülüğün bu haritayı çizmek olduğunu aklıselim sahibi her devlet adamı bilir.

Nedense çok geniş vizyon sahibi ve ‘‘Kürt dostu’’ diye ilan edilen Turgut Özal'ın memleketin başına açtığı bu rezilliği silmek, partisi ANAP'ın başını çektiği koalisyon hükümetinin öncelikli görevidir.

* * *

Başbakan Mesut Yılmaz'ın Bonn gezisinde Alman ZDF Kanalı'na verdiği demeçte, ‘‘Kürt sorunu sadece askeri ve polisiye önlemlerle çözülemez. Hükümetimizin, alacağı ekonomik, sosyal ve siyasi tedbirlerle bu sorunu çözeceğine inanıyorum’’ vaadi inşallah sözde kalmaz. Almanlar'ın gönlünü almak için kullanılan diplomatik kenar süsü değildir.

Bölgede yıllardır içi doldurulamayan politik planların uygulanması zamanıdır. Siyasi zekâ özürlülerin kaç yıldır anlayamadıkları ‘‘siyasi çözüm’’ için en uygun koşullar mevcuttur.

İyi niyetli gözlemciler ‘‘siyasi çözüm’’ dedikçe, ‘‘Ne demek siyasi çözüm, PKK ile masaya mı oturulacak?’’ yaygarasını koparanların çenesi artık kapanmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Güneydoğu'daki siyasi muhatabının PKK değil, Cumhuriyet'in birinci sınıf vatandaşları olduğu gerçeğini herkes anlamalıdır. Vatandaşı ile barışmaya çalışan devletin yapacağı ilk iş olağan haritaya dönmek, ayıbından vazgeçmek, yurttaşına güven duymaktır.

Her Türk vatandaşı devlet içindeki çetelere karşı olduğu kadar Güneydoğu sorununa da ilgi ve duyarlılık göstermelidir.

Çünkü asıl Cumhuriyet'i kemiren bataklık kurutulmadan siyasi ve ekonomik temizlik mümkün değildir.

Yarım bakire olmayacağı gibi yarım demokrasi de yaşayamaz. Sakın unutmayın.

AÇIKLAMA: Nurettin Güven dün telefonla aradı. Kürt kökenli işadamı, bu köşede çıkan ve kendisini Susurluk çetesi ile ilgili gösteren bütün yazıları yalanladı, polisle, askerle bir ilgisinin bulunmadığını söyledi. Yurtdışında yaşadığı için bu tür yazıların can güvenliğini tehdit ettiğini anlattı. Mahkemeleri bittikten sonra kamuoyuna çok geniş açıklamalar yapacağını belirtti.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI