ANKARA HABERLERİ

Olaf Palme cinayeti belgesel roman oldu

Hürriyet Haber
11.05.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Gazeteci yazar Mehmet Ali Yula, esrarengiz şekilde öldürülen İsveç Başbakanı Olaf Palme cinayetiyle ilgili belgeleri, roman tadıyla yazdığı kitapta okuyucuya sunuyor.

Hürriyet Haber

GAZETECİ yazar Mehmet Ali Yula’nın yazdığı Olof Palme Cinayeti ‘Kuşbeyaz’ adlı belgesel romanının ön sözünün giriş cümlesi, dünden bugüne bir projeksiyon tutuyor. Yula, bugünün belge ve bulgularıyla dünü irdeliyor. Yula, kitabın önsözünde yaptığı saptamayla, günümüz Türkiyesi’nin kısa bir özetini veriyor: “Türkiye uzun süreden beridir giderek sıkışan bir kıskacın içinde. Kimimizin farkında olduğu, ne yazık ki, büyük çoğunluğun ne olup bittiğini pek de anlayamadığı, hatta belki de “anlaması gerektiğini” bile fark etmediği bir fiili durum söz konusu.” Yula’nın, Olof Palme Cinayeti’ni irdeleyen belgesel romanıı Milenyum Yayınları’ndan çıktı. Yula, Olaf Palme Cinayeti “Kuşbeyaz” adlı yapıtında esrarengiz bir şekilde öldürülen İsveç Başbakanı Olaf Palme ile ilgili belgeleri, bir roman tadıyla birleştiriyor. Kitap edebiyatımızın kısır olduğu belgesel/roman alanında dikkat çeken bir yapıt. Roman ilginç olayları ustaca birbirine bağlıyor ve bir o kadar da insanı analiz yapmaya zorluyor. Ayrıca o dönemin ve siyasi gelişmelerini de edebiyatçı/ gazeteci gözüyle anlatıyor. Kitabın önsözü ise son derece ilginç. Yula kitabı ve romanın kahramanlarıyla ilgilii belirlemelerini özetle şöyle yapmış: “Tarihe şöyle bir baktığımızda; insanları kısaca ikiye ayrıldığını görürüz. Yönetenler ve yönetilenler. Yönetilenlerin algılama yeteneklerini kimi zaman isteyerek, kimi zaman da bilinç dışı kapatarak yaşadıklarını, zaten algılamadıkları temel sorunları, hiç analiz etmediklerini görüyoruz. Bu da yönetenlerin gücüne güç katıyor.Yönetenler kendi amaç ve çıkarları doğrultusunda oluşturdukları yapay analizleri ortaya koyma ve daha kolay yönetme olanağı buluyor.”

Belgelerin ışığında

Yula’nın bu psiko/politik yorumu kitabı daha bir ilginç kılıyor. Çünkü ön sözdeki bu saptamalarla romanı okurken her bölüm için ayır ayrı analiz yapma ihtiyacını hissediyorsunuz. Romanın bir önsözü o romanı hangi gözle okuyacağınızın bir yol haritasıdır. Roman , gerçek belgelerin ışığında yazılmış. Cinayetin PKK ile olan bağlantısı ve bir siyasi cinayetin karmaşık örgüsü romanın satırları arasında yer almış. Romanı “yol haritası” eşliğinde sürekli analiz yaparak okursanız, siyasi cinayetlerle ilgili önemli ipuçlarını yakalayabilirsiniz

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Olaf Palme cinayeti belgesel roman oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı