İZMİR HABERLERİ

Okyay : Hakaret davası açacağım

DHA
21.04.2016 - 11:47Son Güncelleme :
DHA

İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası (İLGEO) Başkanı Aykut Yenice'ye rakip çıkmaya hazırlanan Adil Müftüoğlu Lokantası'nın sahibi Alpay Okyay, annesi Sevgi Müftüoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Yenice'yi eleştirdi. Okyay, “Ben onun yaptığı basın toplantısını İngilizce tercüme eder, Almanca cevap veririm. Bana durmadan 'haddini bil' demesin" dedi.

İLGEO Başkan adayı Aykut Okyay, 2018 yılı Haziran ayında yapılacak seçim öncesi tartışma yaşadığı İLGEO Başkanı Aykut Yenice'yi şu sözlerle eleştirdi:

“Yenice'yi önce Allah'a sonra yüce Türk adaletine ve esnafımızın vicdanına havale ediyorum. Yenice'ye açık ve net dört sormuştum ancak kendisi bunlara cevap vermek yerine yıllar önce vefat etmiş İLGEO'nun kurucusu dedem Adil Müftüoğlu'na çirkin ithamlarda bulundu. Ben sorularımı yeniden yöneltiyorum. 2002 yılında Odayı devraldığında kasasında kaç para vardı? Konak'ta Elhamra İş Hanı'nda Odamıza ait bir daire vardı. Şimdilerde duruyor mu? Kaynaklar'da yine Odamıza ait üç dönüm arazi vardı. Tapusunu gösterebilir mi? Son 14 yılda 3 bine yakın üyesi olan İLGEO'nun aidat, ustalık belgesi, hijyen belgesi gibi gelirleri varken bugün kasasında kaç parası var?"

“BEN HIRSIZLIK YAPTI DEMİYORUM"

Okyay, İLGEO'ya ait parasal ve taşınmaz varlıkların nerede olduğunu sorduğu Yenice'nin kendisine yanıt olarak “Ben 2010 yılında bu konulardan aklandım" dediğini hatırlatarak, “Ben hiçbir yerde hiçbir basın açıklamamda 'çaldı' , 'hırsızlık yaptı' demedim. Sadece 'Odanın kaynaklarını bitirdi, beceremedi, Bu odayı düzgün şekilde yönetemedi' dedim. Sorduğum sorulara 'aklandım' diyerek aslında bitirdiğini, beceremediğini kabul etti" dedi.

“70 BİN ÇEKTİ, 140 BİN KOYDU"

Okyay, Yenice'nin dedesi Adil Müftüoğlu'na ait bir tutanağı gösterdiğini hatırlatarak, “O tutanakta dedemin oda parasıyla kendi parasını birleştirdiği ve bunu imza atına aldığı yer alıyor. 2001 yılında gecelik faizler çok yüksekti. Dedem de 70 bin 400 lira parayı çekiyor daha yüksek faiz getireceği için kendi parasıyla harmanlıyor ve odaya iki katı para kazandırıyor. Bu tutanağa sekreterin imzasını attırıyor ve oda kasasına koyuyor. Bu belge benim şeref madalyamdır. Adil Müftüoğlu, oda kayıtlarına bunu koymasaydı Aykut Yenice bunu nereden bilecekti? Bunu Oda menfaati için yaptığını gösteren bir belge. Dedem Müftüoğlu, 70 bin lirayı çekip yerine 140 bin lira koydu. O kararı gösterirse odayı ne kadar parayla devraldığını göstermiş olur. Bu tutanak benim onur belgemdir."

“BEN ONUN SÖYLEDİKLERİNİ İNGİLİZCE TERCÜME EDER, ALMANCA YANIT VERİRİM"

İLGEO Başkan adayı Okyay, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu ile eski başkanı Mehmet Ali Susam için 'üst akıl' diyen ve onlar tarafından aday çıkarıldığını öne süren Aykut Yenice'ye şu sözlerle yanıt verdi:

“Üniversite mezunuyum, 40 yaşındayım kimsenin adamı değilim. Mehmet Ali Susam ve Zekeriya Mutlu'nun teşviği ile çıktığımı onların 'üst akıl' olduğunu söylüyor. Benim kimsenin üst aklına ihtiyacım yok. Benim en büyük üst aklım dedem ve kendim. Lokantanın peçetesinden maydanozuna her şeyine hakimim. Üyelerime fayda sağlamak istiyorum. Ben onun yaptığı basın toplantısını İngilizce tercüme eder, Almanca cevap veririm. Bana durmadan 'haddini bil' demesin. Ölmüş dedeme ithamlarda bulunamaz. Bunun için dava açıyorum. Anneme ödül verdiğini söylüyor. Sanki Oscar verdi. Nerede olduğunu bile bilmiyoruz."

“O DÖNEM AKILLI OLAN HERKES PARA KAZANMIŞ"

Okyay, dedesi Adil Müftüoğlu'nun çocuklarına 10 milyon lira servet bıraktığını söyleyen Aykut Yenice'ye , “Burada Aykut Yenice'nin başarısını mı konuşacağız, Adil Müftüoğlu'nun başarıların mı konuşacağız? Dedem 1950 yılında gelmiş komilik yapmış 1955 yılında Bit Pazarı'nda 1960 yılında Toros lokantasını açtı. 1980 yılına kadar lokantalarını çalıştırıyor. Tutumlu bir adamdı. O yıllarda akıllı olan herkes para kazanmış. Adil Müftüoğlu odanın parasıyla zengin olduysa savcı da mahkeme de orada gitsin dava açsın" dedi.

“UYFUN FİYATLI ET İÇİN KOOPERATİF KURACAĞIM"

İLGEO Başkan adayı Alpay Okyay, üyelerinin eti uygun fiyata alabilmesi için kooperatif kuracağını belirterek, şöyle konuştu:

“Et aldı başını gitti. Kooperatif kuracağım. Anlaşmalar yapacağım, vadeli ve peşin seçenekli uygun fiyatlı satışlar yaptıracağım. Türk mutfağını tanıtacağım. Gurme mutfağını tanıtacağım. Üyelerimizin ücretsiz reklamını yapacağım. Üyeye maliyet yüklemeyeceğim. Yerli, yabancı turistin elinde kitapçık olacak nerede ne yenir bilecek. Odamızın avukatı mesleki konularda üyelere ücretsiz destek verecek. Belediye ile üyenin mesleki konularda sıkıntısı olduğu zaman odanın avukatı gidip bakacak. Ben bu işi Aykut Yenice'den daha iyi yaparım."

Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Okyay : Hakaret davası açacağım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2016 tarihinde saat 11 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Okyay : Hakaret davası açacağım haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:08
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı