Dünya Haberleri

DÜNYA

  Okyanustaki kayıp gemi bulundu iddiası

  A.A
  14 Ağustos 2009 - 18:32Son Güncelleme : 14 Ağustos 2009 - 18:32

  Finlandiya'dan Cezayir'e kereste taşırken, Britanya ve Fransa arasındaki Dover Boğazı'nı geçmesinden sonra kayıplara karışan Malta bandıralı Arctic Sea adlı geminin izine, girmesi gereken Cebelitarık Boğazı'nın yüzlerce mil güneyindeki Yeşilburun Takımadaları (Cape Verde) açıklarında rastlandığı ileri sürüldü.

  Almanya'da yayımlanan Financial Times Deutschland ve Rusya'nın resmi haber ajansı İtar-Tass'ın haberlerine göre, geminin izine Afrika kıtasının batı kıyıları açıklarında rastlandı. İtar-Tass haberini NATO kaynaklarına dayandırdı, ancak ayrıntı vermedi.

  Geminin kaybolmasına ilişkin olarak, gizli bir kargo taşımasından ötürü gizli operasyonların hedefi olduğu senaryosundan, yüzyıllardır Avrupa kıyılarında ilk kez düzenlenen bir korsanlık eyleminin kurbanı olduğuna dair spekülasyonlara kadar çeşitli ihtimaller öne sürülüyor. Güvenlik uzmanları geminin, ticari anlaşmazlıkların kurbanı olabileceğini de belirtiyor.

  Geminin İsveç karasularından geçerken maskeli ve silahlı kişilerin baskınına uğradığı, bu kişilerin 12 saat sonra sürat tekneleriyle ayrıldığı da bildirilmişti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı