Dünya Haberleri

DÜNYA

  Okyanus burada hayat nerede

  Hürriyet Haber
  16 Eylül 2015 - 20:05Son Güncelleme : 16 Eylül 2015 - 20:05

  NASA uydusu Cassini, Satürn’ün uydularından Enceladus’un tamamını kaplayan dev bir okyanusa işaret eden yepyeni bulgular elde etti. Bilim insanlarına göre, bu dev okyanus, bilinmeyen deniz canlıları barındırıyor olabilir...

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın Cassini uzay aracı, Satürn gezegeninin altıncı büyük uydusu Enceladus’un buz yüzeyinin altında, tüm küreyi kaplayan bir okyanus olduğuna dair yeni deliller buldu. Söz konusu sonuca, yedi yıl süren incelemelerin ardından ulaşıldı.
  ABD’nin Ithaca şehrindeki Cornell Üniversitesi’nin bilim dergisi Icarus’ta yayınlanan son araştırmaya göre, jeolojik olarak aktif durumdaki Enceladus’un tüm yüzeyini kaplayan dev akıcı su kütlesi, bilinmeyen deniz canlılarına ev sahipliği de yapıyor olabilir. Yedi yıldan uzun süredir Cassini’nin gönderdiği Enceladus fotoğraflarını inceleyen araştırmacılar, uydunun yüzeyindeki titreşimlerin, buz yüzeyin dışarıdan içe doğru tamamen donmuş olmadığını, bunun da altında tüm küreyi kaplayan bir okyanusa işaret ettiği fikrindeler.

  DERİNLİĞİ EN AZ 10 KM

  Enceladus’un yer şekilleri ve kraterleri haritalandıran bilim insanları, Satürn’ün yerçekiminin de etkisiyle uydunun yüzeyinin hareketli ve değişken olduğunu belirledi. Bu da, Enceladus’un kayalık çekirdeği ile buz yüzeyi arasında kalın bir akışkan bölge olduğunu ortaya çıkardı. Enceladus’ta bir okyanus olabileceği teorisi, 2005’te Cassini’nin uydunun güney kutbunda su buharı ve buz püskürten volkan ağızları keşfetmesiyle ortaya çıkmıştı. Yaklaşık 500 kilometre çapındaki Enceladus’un yerçekimi özelliklerini inceleyen gökbilimciler, buz kaplı yüzeyin 30 - 40 kilometre altındaki okyanusun derinliğinin 10 kilometreyi aştığını belirtiyor. Gizli okyanusun, Güneş Sistemi’nde mikrobiyal hayata en uygun bölgelerden birisi olduğu kaydediliyor.

  Etiketler: nasa , okyanus , Satürn , Enceladus
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı