Gündem Haberleri

  Okuyan: Kademeli emeklilik haftaya tamam

  Hürriyet Haber
  05.01.2002 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen kademeli emeklilikle ilgili yeni düzenlemeye ilişkin çalışmaların gelecek haftasonu tamamlanacağını ümit ettiğini belirterek, "Tamamlarsak, önümüzdeki hafta içerisinde Bakanlar Kurulu`na sevk edeceğiz" dedi.

  Yaşar Okuyan, bakanlığının Avrupa Birliği (AB) uyum sürecinde 2001yılı çalışmaları ve 2002 faaliyetleri hakkında, makamında basın toplantısı düzenledi. Okuyan, bir soru üzerine, Kıdem Tazminatı Fonu`nun kurulmasına hem işçi, hem de işveren tarafının olumlu bakmadığını, bundan ötürü bu konuyu gündemden kaldırdıklarını kaydetti.Okuyan, kademeli emeklilikle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

  ``Kademeli emeklilikle ilgili yeni düzenlemede dikkate alacağımız kriter,Anayasa Mahkemesi`nin bozmadaki hukuki gerekçesidir. Bu hukukigerekçe de eşitlik ilkesine aykırılıktır. Yapmak zorunda olduğumuz hadise, bu kademeli geçişi, eşitlik ilkesine uygun bir şekilde tanzim ediyoruz.

  Kademeli emeklilikle ilgili yeni düzenlemeyi, önümüzdeki hafta sonu tamamlayacağımızı ümit ediyorum. Tamamlarsak, önümüzdeki hafta içerisinde Bakanlar Kurulu`na sevk edeceğiz.``

  Okuyan, gelecek hafta istihdamın artırılması ve işsizliğin önlenmesine ilişkin kısa vadede alınması gereken önlemleri Başbakanlık`a sevk edeceklerini belirterek, bu konuda orta ve uzun vadede alınması gereken önlemlere ilişkin oluşturulan çalışma grubununda 15 Ocak`ta yeniden toplanacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı