Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Okuyan: Hamas'ın Türkiye ziyareti skandal

  ANKARA (A.A)
  17 Şubat 2006 - 14:17Son Güncelleme : 17 Şubat 2006 - 14:17

  HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, Hamas'ın Türkiye ziyaretinin “skandal” olduğunu savundu.

  Okuyan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Hamas'ın ziyaretinin son ana kadar kamuoyundan gizlenmek istendiğini belirterek, “Hamas heyetini kim davet etti” diye sordu. Okuyan, bu konudaki açıklamaların birbiriyle çeliştiğini söyledi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, heyetle AK Partili kimliğiyle görüştüğünün ifade edildiğini belirten Okuyan, Başbakan'ın görüşme yapmayacağı anlaşılınca heyetin ziyareti yarıda keserek ayrılmak istediğini ve ikna etmek için son anda Gül'ün devreye girdiğini öne sürdü.

  Heyet bir davet sonucu geldiyse bunun açıkça ortaya konulması gerektiğini belirten Okuyan, Hamas'ın ziyaretinin uluslararası alanda Türkiye'yi sıkıntıya düşüreceğini söyledi. Okuyan, ABD ve İsrail yetkililerinin rahatsızlıklarını ortaya koyan açıklamalar yaptıklarını kaydetti.

  İsrail ve Filistin sorunuyla ilgili olarak Türkiye'den arabuluculuk rolü üstlenmesi için bir talepte bulunulmadığını belirten Okuyan, iktidarın izlediği dış politika nedeniyle “Ne İsa'ya ne de Musa'ya yaranabildiğini” söyledi. Bu ziyaret ile Türkiye'nin ABD, İsrail ve Filistin'le ilişkilerinde yeni sorunlar yaşanacağını savunan Okuyan, “Hamas ziyareti skandaldır. Türkiye'nin başına yeni bir çuval geçirilmesinin koşulları yaratılmıştır” diye konuştu.

  Okuyan, hükümetin izlediği dış politika nedeniyle Türkiye'nin uluslararası alandaki güvenilirliğini yitirdiğini de öne sürdü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı