Gündem Haberleri

  Okuyan: Asgari ücret işçiyi tatmin etmeyecek

  Hürriyet Haber
  13.07.2001 - 18:19 | Son Güncelleme:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, ''Ama komisyondan çıkacak sonuç yine işçiyi tatmin etmeyecektir'' dedi.

  Bakan Okuyan, Yalova ve Çınarcık belediyeleri tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ''Kadırga Şenlikleri''ne katıldı.
  Burada vatandaşlarla bir süre sohbet eden Okuyan, daha sonra Yalova Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen ''Kentin Sorunları'' konulu toplantıda, 18 esnaf odası temsilcisinin sorunlarını dinledi.
  Okuyan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin oldukça sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ifade ederek, devlet-vatandaş dayanışmasının her platformda gösterildiğini, yaşanan krizin de yine elbirliğiyle aşılacağını bildirdi.
  PARA CEZALARINDA ASGARİ ÜCRET KALKACAK
  Ekonomik krizin asgari ücretle çalışan kesimi daha da zor durumda bıraktığına değinen Okuyan, ''Üç ayda 57 ili dolaşarak halkımızın sorunlarını dinledim. Biliyorsunuz Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücreti yeniden belirlemek için oldukça kapsamlı bir şekilde çalışıyor. Ancak, komisyondan çıkacak karar yine işçiyi tatmin etmeyecektir'' dedi.
  Okuyan, trafik suçlarında kesilen para cezalarının yanı sıra mahkemelerin para cezasına çevirdiği suçlarda asgari ücretin baz alındığını anımsatarak, ''Asgari ücretin düşük olması nedeniyle cezalar da komik düzeylerde kalıyor. Para cezalarında asgari ücretin kaldırılması için gerekli çalışmaları yapıyoruz'' diye konuştu.
  İşçi emeklilerinin maaşlarının, yanlış uygulamalar nedeniyle 1991-2000 yılları arasında reel olarak gerilediğine de dikkati çeken Okuyan, bu sorunu bir günde halletmenin mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı