Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Okutan Validen kırılması zor bir rekor!

  Aysel ALP/ŞANLIURFA
  18 Ağustos 2009 - 10:56Son Güncelleme : 18 Ağustos 2009 - 11:04

  Soyadının hakkını veren Vali Nuri Okutan, bir buçuk ay önce atandığı Şanlıurfa’da büyük bir rekora imza attı.

  Kısa sürede kente bin yeni derslik kazandırdı. Böylece okul öncesi eğitim oranı yüzde 22’den yüzde 60’a çıktı. Köy okullarında bile anasınıfı yaptıran vali, Milli Eğitim Bakanlığından 2 bin 700 öğretmen istedi. Kız çocuklarının okullaşma oranını artırmak için kampanya başlattı.

  Bir gün önceden geldiğimiz Şanlıurfa’da Vali Okutan’ı hummalı bir toplantının içinde bulduk. Toplantıdan kısa süreli ayrılarak sorularımızı yanıtlayan Okutan, gelecek yıl Şanlıurfa’da okul öncesi eğitim oranını yüzde 90’a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bunun için bin dersliğe daha ihtiyaç olduğunu anlattı.

  Okulların açılmasıyla birlikte bin yeni derslikte anasınıfı eğitiminin başlayacağını belirten Okutan, tüm sınıfların imece usulüyle yapıldığına dikkat çekti. Her bir dersliğin maliyetinin 60 bin liraya yaklaştığını belirten Vali Okutan, kendilerinin bunu 10 bin liraya çektiklerini söyledi. Böylece bin derslik için 60 milyon yerine 10 milyon harcanmış oldu.

  KIZLAR KAMPANYASI!

  AYSEL ALP YAZIYOR

   

  Türkiye genelinde İlköğretim çağındaki kız çocuklarının okula gitme oranı ‘zorunlu’ olmasına rağmen yüzde 90 iken Urfa’da yüzde 87. Ancak Urfa; İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra sınıf başına en fazla öğrenci düşen dördüncü kent. İl genelinde sınıf başına 54, kent merkezinde ise 62 öğrenci düşüyor. 456 bin öğrenci eğitim görüyor. Bu yıl okul öncesi eğitim oranındaki devasa artışın ardından kentte öğrenci sayısı 600 bine çıkmış olacak. Ancak kentte 250 bin kişi okuma yazma bilmiyor.

  Tüm bu istatistiki bilgileri bize Vali Okutan bir çırpıda sıralıyor. Elinde ne bir kağıt ne bir dosya var. Hedefi ortaöğretimdeki kız çocuk oranını yüzde 20’den yüzde 40’a çıkarmak. Bunun için bir de kampanya başlatan Okutan, köy köy ilçe ilçe dolaşıp ailelere kızlarını okula göndermeleri konusunda çağrıda bulunuyor. ‘Yoksulluk’ gerekçesiyle çocuklarını okula göndermemezlik etmemelerini, tüm masrafların kendileri tarafından karşılanacağını anlatıyor.

  Valiliğin projeleri arasında ayrıca her mahalleye olmasa da birkaç mahallenin ortak kullanacağı kadın merkezleri açmak bulunuyor. Buralarda kadınlara anne-çocuk sağlığı, aile eğitiminin yanı sıra halı-kilim kursları açılması planlanıyor. Gençlere yönelik de spor merkezlerinin yanında kütüphane, internet gibi olanakların bulunduğu gençlik merkezleri açılacak.

  AÇILIM YORUMU!

  Açılım demişken, Vali Bey’e hükümetin demokratik açılımını sormaya niyetleniyoruz. Aldığımız yanıt manidar oluyor. Urfa’nın heyecan yaratan, gelecekle ilgili övünmeye değer bir potansiyeli olduğunu; bölgenin altyapı olarak çok ciddi devlet yatırımı aldığını vurguladıktan sonra şöyle devam ediyor:

  “Ama artık bunca yatırımın Şanlurfalılar tarafından, valilik dahil kamu görevlileri tarafından üretime, zenginliğe dönüştürülmesi gerekiyor. Bu coğrafya, bu il dünyaya birçok kez olumlu mesajlar veren, doğru sesler üretmiş bir bölge. Halil İbrahim bereketinin yeşerdiği yerdir  burası. Bölgenin binlerce yıllık kültürel birikimi dağlara taşlara, insanların şuur altına sinmiştir. Bölgede yaşanan olumsuzluklarda, terörle ilgili olumsuzluklarda onca Kürt’ü Arap’ı ve Türk’ü veya dini açıdan alevisi sünnisi şafisi tüm renkleri burada görmemize rağmen huzur adasıdır burası. Bu potansiyeli ve bu geçmişi birlikte değerlendirdiğimizde; eğitim, kadın ve gençlere yönelik projeleri tamamladığımızda zihinsel dönüşümün gerçekleşeceğine inanıyorum. O vakit bunca yatırımın artık üretime yöneleceğini ve imece usulüye bir yanda devlet, sivil toplum kuruluşları ve halkın destekleriyle bu olumlu sesi çıkaracaklarına inanıyorum. Bunun için de projelere eğitimden başladık.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı