"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Okurlarınızın tepkileri kurulu düzene isyandır

Sevgili Güzin Abla, köşenizi ilgiyle takip ediyor ve sizi çok takdir ediyorum.

Köşenizde yayınlanan okur mektupları da, okur tepkileri de gerçekten çok ilginç. Aslında, okurlarınızın değişik düşünceleri, cinsellik konusunda araştırma yapmak isteyen sosyologlar için mükemmel bir veri kaynağı. Geçtiğimiz günlerde yayınladığınız birkaç okur mektubu özellikle dikkatimi çekti.

Almanya’dan yazan 16 yaşındaki bir genç, 40 yaşını geçmiş bir hanımı hamile bırakmaktan endişe ettiğini söylüyordu. Diğerinde bir okur, sizi gençleri flörte teşvik ettiğiniz için suçluyordu.

Bir başkası size gelen mektupları yazanların dayağı hak ettiklerini düşünüyordu. Bir diğeri de gençlerin cinselliği yaşamak için neden evleninceye kadar sabretmek zorunda kalmaları gerektiğini sorguluyordu.

Okurlarınızın bu tepkileri, aslında kurulu düzene bir çeşit isyandır. Toplumun etik değerlerinde bir şeylerin değişmesi gerektiğinin sinyalidir.

Dürüst konuşmak gerekirse, ilişkiye girmek için neden evliliği beklemek gerektiğini sorgulayan okurunuz haksız sayılmaz.

Toplumun cinsel ihtiyaçlarını yok saymak veya bastırmaya çalışmak sorunları çözmüyor, tam tersine daha da büyüterek cinsel hastalıklar, tecavüz ve ensest gibi olayların yayılmasına neden oluyor.

Örneğin genelevlere girişte kimlik kontrolü yapılıyor ve 18 yaşından küçükler içeri alınmıyor.

O yaşın altındakiler de sağlık kontrollerinin yapılmadığı, yasa dışı yerlerde para karşılığı ilişki kuruyor.

Konunun kadınları ilgilendiren kısmı daha da ilginç. Bazı araştırmaların verilerine göre, jigoloların (ki çoğu 18-20 yaş grubunda) müşterilerinin yüzde 90’ından fazlası 40-60 yaş arası (üstelik çoğu da evli) kadınlar.

Kadın, kocasının cinsel gücü azaldığı için ya onu aldatıyor ya da bunu onun izniyle yapıyor!

Bunu söylemekten üzgünüm ama anlaşılan şu ki, evlilik kurumu insan doğasıyla uyuşmuyor.

Toplumu ikiyüzlü olmaya iten nedenler de, bizzat toplumun bozuk kurulu düzeni. O halde ne yapmalı?

Bir terazi düşünün, bir kefesinde toplumun kurulu düzeni, ahlâk anlayışı, değer yargıları, diğer kefesinde ise biyolojik gerçekler var. Bu kefelerden hangisinin ağır basacağını, daha doğrusu basması gerektiğine siz karar verin...

Okur tepkilerine yanıt verdiğiniz gibi, herkesi memnun etme gibi bir sorumluluğunuz da olmamalı. Bilim demokrasi değildir, gerçeklere ulaşmak için oylama sistemi ile çalışmaz. 
Rumuz: Terazi

Sevgili okurum, mektuplar konusundaki yorumlarınızı ilginç buldum. Pek çoğunda gerçeklik payı var...

Köşemle ilgili değerlendirmeleriniz için de teşekkür ederim.

İşte böyle sizin gibi bu köşenin önemini, benim görevimi iyi anlayıp, değerlendiren okurlarımın olması beni çok mutlu ediyor.

Toplumun değer yargılarının, kurulu düzeninin, alışılmış katı kurallarının değişmesi gerektiğine ben de inanıyorum...

Evlilik kurumunun insan doğasına aykırı olduğu görüşünüze ise katılmıyorum.

Tam tersi, her insanın evliliğe ama iyi, mutlu ve uyumlu bir evliliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

İnternette görüştüğüm arkadaşımın gay olmasından kuşkulanıyorum

Sevgili Güzin Abla, ben 18 yaşında bir gencim. Üniversitede okuyorum.

İnternette tanıştığım bir erkek arkadaşım var. Bana sürekli “Çok yakışıklısın” diyor. Beni sürekli övüyor ama sonuçta o bir erkek. Ayrıca bana gay arkadaşları olduğunu söyledi. Bu yüzden onun gay olduğundan şüphelenmeye başladım. Acaba bunu ona sorsam mı? Onu kırmak istemiyorum. Ama bu durum da hiç hoşuma gitmiyor. 
Rumuz: Kuşkuluyum

Sevgili oğlum, anlattıkların biraz özet olsa da, internette tanıştığın bu gencin böyle bir eğilimi olduğunu hissettiriyor.

Her zaman söylüyorum, bazen kızlar internette erkek rolüne bürünüyor, erkekler de kızmış gibi görünmek istiyor. Akıllarınca bunu bir şaka, bir eğlence konusu haline getiriyorlar. Ama bazen bu şakaların sonucunda çok tatsız olaylar yaşanıyor.

Bu yüzden karşındaki kişiyi iyi tanımaya çalışmalısın. Onu kameradan görmek istediğini ya da arkadaşlığınızı devam ettirmek istiyorsa, karşılıklı ya da telefonla
görüşmenin daha iyi olacağını söyleyebilirsin.

Görüşmekten kaçınıyorsa, bu işin içinde bir bit yeniği var demektir. Ayrıca madem çevresinde gay arkadaşları olduğunu söylüyor, o halde “Sen de mi gay’sin?” diye açık açık sorabilirsin. Bunda kırılacak bir şey yok. En azından gerçeği öğrenmiş olursun...

Onunla arkadaşlığa devam edip etmeyeceğine de o zaman karar verirsin.

X