"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Okurlarımdan gelen bazı yorumlar

’Küçük Yaşta Cinsellik’ rumuzlu hanım için yazıyorum

Sayın Güzin Abla, 5 yaşında cinsel organını keşfeden kız çocuğuyla ilgili size yazmak istedim... Bu konuyla ilgili psikologların bir önerisi var: Çocuğun gün içinde farklı aktivitelere katılması, yani yorulması, spor, dans gibi alanlara yönelmesi... Çünkü böylelikle enerjileri tükenir, akşam da yatağa yorgun girer ve hemen uyurlar.

Bu gibi durumlarda sizin de söylediğiniz gibi yapılacak en büyük yanlış, çocuklara bunun çok kötü, yanlış, günah ve ayıp bir şey olduğunu söylemek ya da öyle hissettirmek! İlerdeki cinsel hayatını etkilemek elbette çok kötü, ama o zamana kadar çocuklara maalesef (kırılası) kötü eller uzanabiliyor. Allah korusun!

Fakat bu gibi durumlarda bu insanlıktan nasibini almamış "insan müsveddeleri" çocukları zaten korkutuyorlar: Suçlunun kendisi olduğu, söylerse ona ne kadar kızılacağı gibi... Bu çocuklara eğer bu yaptıklarının yanlışlığından söz edilirse, bir daha yapmayacağına dair (tutamayacağı) sözler verdirilirse, o minikler anne-babalarına korkudan bir şey anlatamazlar, çok daha acı ve kötü sonuçlar çıkabilir ortaya...

Küçük kızınız vazgeçmiyor mu bu yaptığından? Lütfen, bunu çok büyük bir sorun haline getirmeyin. Bir de şu noktaya dikkat çekmek isterim; genellikle aileler, küçük oğullar penisleriyle oynadıkları zaman hiçbir rahatsızlık duymazlar. Oysa bu durumda ikisi arasında hiçbir fark yok!

RUMUZ: NAZ

Bakın ben bu kıyaslamayı akıl etmemiştim sevgili okurum. Doğru ya, küçük erkek çocuklarına her şey serbesttir, ama küçük kızlara asla müsamaha gösterilmez. Ve bu doğumundan itibaren yaşlanıncaya kadar böyle sürüp gider.

Hamilelik, laboratuvarlarda daha kesin saptanıyor

"Güzin Abla" köşenizi yıllardır bir Hürriyet gazetesi müdavimi olarak okurum. Geçtiğimiz günlerde köşenizde, "Hamile olup olmadığımı hemen anlayabilir miyim?" diye soran bir okurunuzu bilgilendirmeye çalışmışsınız. Bu noktada ben de bir katkıda bulunmak istiyorum.

Biyokimya uzmanıyım. Uzmanlık alanımla ilgili olduğu için, bir yanlışı düzeltmek adına size bu mail’i yazmadan geçemezdim. İlaç eczaneden alınıyorsa, gebelikle ilgili testler de tıbbi tahlil laboratuvarlarında yapılıyor. Kandan yapılacak HCG (gebelik hormonu) tayiniyle adet gecikmelerinin ilk günlerinde ve hatta daha erken, gebeliği laboratuvarlarda saptıyoruz.

Günümüzde tıpta bundan başka daha kesin bir başka yöntem yok. Bilgilerinize sunar, saygılarımı iletirim.

Dr. İsmail Çelik-Biyokimya Uzmanı

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler sevgili okurum. Benim verdiğim bilgi de yanlış değil, bunu siz de kabul ediyorsunuz. Ancak benim açıkladığım gibi, hamilelik eczaneden satın alınan testlerle saptanabildiği gibi, laboratuvarlarda daha kesin olarak belirlenebiliyor, bu da bir gerçek...

"Yalnızlık Zor"a verilen cevap hiç hoşuma gitmedi

Sevgili Güzin abla.. "Yalnızlık çok zor, bir can yoldaşı arıyorum" diyen hanıma verdiğiniz "Bu yaştan sonra evlenmenizi önermem" cevabınız hiç hoş değildi.

Ben yurtdışında yaşıyorum ve buralarda 50 yaşında bir kadın henüz genç sayılıyor. 75 yaşındaki hanımlar bile partner arıyorlar kendilerine. 50 yaş ne ki? Oturup ölümü mü beklesin yani? Elbette olgun, anlayışlı bir beyle hayatının geri kalan belki de 25-30 senesini paylaşacaktır. Siz ona bir danışman olarak "Bu yaştan sonra" derseniz, o hanımın psikolojisini bozmuş olmaz mısınız?

Yalnızlık o kadar kötü bir şeydir ki, yaşamayan bilemez... Bizim toplumuzda evlenmek isteyen hanımları yadırgıyorlar, hemen ilk akla gelen seks oluyor. Ama hayat seksten ibaret değil. Bazen insanın oturup dertleşmeye, acıyı, tatlıyı paylaşmaya, omzuna yaslanıp ağlayacak birine çok ihtiyacı oluyor. Ben de 35 yaşındayım ve yalnızım, belki aradığım o merhametli insanı 50 yaşımda bulacağım.

Sizce o yaştan sonra "artık benden geçti" diye ölümü mü beklemeliyim? RUMUZ: MUHAMMET


Sevgili okurum, beni yanlış anlamayın. Ben "Bu yaştan sonra" derken o hanımın yaşını kastetmedim. Burada önemli olan "Huzur arıyorsanız" sözüydü... Yani "huzur" ön plandaydı yazımda... Çünkü evliliklerin, hele hele 50’sinden, 60’ından sonra gerçekleştirilen evliliklerin çok huzurlu olduğunu söylemek zor...

Ben ki bu işlerin içindeyim, bunu söylüyorsam inanın... Bugün artık huzurlu bir evlilik yaşamak ve sürdürmek hiç kolay değil ne yazık ki...

Ben "Huzurunuzu bozmayın" anlamında söylemiştim. Yanlış anlaşıldımsa üzülürüm.

Hayvansever Zerrin Hanım’ın yediği dayağı hazmedemedim

Zerrin Hanım’a geçmiş olsun diyorum. Ama bu insan denemeyecek yaratıkların da muhakkak cezalarını bulmaları gerekir. Umarım o kediciğe yaptıklarının bin beteri kendi başlarına gelir.

Üzülüp hayıflanmaktan başka elimizden bir şey gelmemesi ne feci... Hayvan sevmez bir ülkede yaşamak ne büyük mutsuzluk, ne büyük acı... Allah yardımcımız olsun.

RUMUZ: ŞEYDA

Allah’tan, inançtan, dinden en fazla söz edilen bir zamanda, insanların yine Allah tarafından yaratılmış hayvanlara bu kadar eziyeti reva görmeleri, bu dünyada sadece bizlerin yaşam hakkı olduğunu düşünmeleri, onlara bu hakkı tanımamaları çok ilginç... Ama umuyorum ki bu yanlış düşünceler kuşaktan kuşağa değişecektir.
X