Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Okumuş Gabiler

Doğan ULUÇ

Gözalabildiğine uzanan sahil, hamam suyu sıcağı Atlantik'in yıkadığı plajlar, tepsi boyu güneşin ender kaybolduğu Florida'nın bir lakabı da ‘‘Tanrı'nın Bekleme Evi’’. Soğuktan kaçan, romatizma, arterit gibi sağlık sorunlarına ılımlı iklimlerde derman arayan yaşlılar için ideal adres Florida.

Oysa Meksika Körfezi kıyısındaki Clearwater kentinde iki adımda bir karşımıza çıkan garip tipler Florida'nın alışılmış insan görünümünden uzak. Çoğu genç, erkekli kadınlı bu insanlar polis okulu öğrencilerini andırıyor. Beyaz, pastel rengi uzun kollu gömlek-bluzlar, pantolon ve ayakkabılar siyah, erkeklerde kravat, kadınlarda yaka açığını örten fularlar. Durgun çehrelerinde anlamsız ifade ayrıca ortak bir özellik. Bir dostumuz ‘‘Bunlar kurgu-bilim yazarı Ron Hubbard'ın kurduğu Scientology'nin müritleri. Yıllar önce ölen ve Tanrı gözüyle baktıkları Hubbard'ın Hz. İsa gibi yeryüzüne döneceği günü bekliyorlar. Okumuş, kültürlü insanlar böyle safsataya nasıl adanmışlar anlamıyorum’’diyor. John Travolta, Tom Cruise, Nicole Kidman gibi Hollywood şöhretlerinin yanı sıra ünlü işadamları, doktor ve avukatlar Scientology müritleri arasında. Clearwater'daki merkeze her yıl milyonlarca dolar bağış yağdırıyorlar.

Kent turunda altı katlı bir ofis binasının yanında kaldırımlara çiçek bırakan bir gruba yaklaşıyoruz. Ellerinde tesbih dua ediyorlar. ‘‘Bu da neyi nesi ?’’ demeye kalmadan dostumuz bilgi veriyor: ‘‘İki yıl önce başı omuzuna eğik halde Hz. Meryem'in görüntüsü belirdi binanın yan duvarında. Katolikler Scientology'yi din ilan eden sahtekarlara ihtar diye Hz. Meryem'in Clearwater'da bu duvara imajını verdiğini söylüyor. İbadet yerine dönüştü bina duvarı’’

Duvara dikkatle bakıyoruz, altı katı kaplayan ince çizgili bir siluet var ama yakıştırma yapmak güç. Gerçekten Meryem'in imajı mı yoksa din istismarcıların göz boyamacılığı mı tepemize çöreklenmiş güneş altında fazla kafa yoramadık.

Bilim ve teknoloji dev adımlarla ilerlerken insanlar ‘‘idol, ilah’’ arayışını sürdürüyor. Yüksek eğitimli kalkınmış toplumlarda olur olmaz kişiler ‘‘ermiş, bilmiş, evliya, aziz’’ muamelesi görüyor.

Prenses Diana'nın ölümü üzerinden tam bir yıl geçti. Sevgilisi Dodi Fayed'le birlikte can verdiği kazanın yıldönümünde Atlantik'in iki yakasında anma törenleri düzenlendi. Paris Belediyesi bir sokağa adını verirken öldüğü yer kutsal ziyaret mekanı oldu. Son bir hafta içinde anısına yeni kitaplar piyasaya çıktı, sergiler açıldı, TV'lerde özel programlar yayınlandı. Hediyelik Diana bebekleri en göz alıcı vitrinlere yerleştirildi. Prens Charles'la evliyken dost tutan, üç-beş dakikalık hastane ziyaretleri ekranlara taşınan, yaşamı lüks otel ve villalarda, Akdeniz'de yat gezileri, New York, Paris gibi kentlerde yüksek sosyete davetlerinde geçen, giyim ve takılarına servet harcayan Diana'nın başlıca özelliği güzelliği. Gene de hayal aleminde yaşayan sulu gözlüler müze, tapınak kurup onu ‘‘azize’’ yapma çabasından vazgeçmiyor. Eğitim yoksunu Galler Prensesi için Kraliyet fotoğrafçısı Jayne Fincher'in yazdığı kitapta ‘‘Bir sabah yürüyüşünde Charles alçak kapı kirişini gösterip ‘‘Başına dikkat et’’ ikazına Diana'nın ‘‘Niye? İçinde bir şey yok ki?’’ şeklindeki yanıtını belirtiyor. Gene de hayranları Canterbury eski Başpiskoposu Lord Coggan'ın ‘‘hafifmeşrep, sahte Tanrıça’’ tanımlamasına büyük tepki gösterdiler.

Yaşamın özünü ararken sapla çöpü karıştıranlar yanında olup-bitenlerle ilgilenmeyen gabilerin sayısı da yabana atılacak gibi değil. Oklahoma City'de Amerikan Senatosu'na Demokratik Parti'den adaylığını koyan Jacquelyn Morrow Lewis Ledgerwood geçen hafta beş aday arasında oyların yüzde 21'ini aldı. İkinci sırada seçilen Lewis 15 Eylül'de ilk sıradaki Jerry Kobluk'la çoğunluk oyu için yarışacak. İşin garip tarafı Bayan Lewis'in 15 Temmuz'da kalp krizi sonucu ölmüş olması. Oklahoma'lılar Lewis'in beş hafta önce öldüğünü bilmeden oy vermişler. Bir ankette ‘‘Hangi niteliğinden ötürü Lewis'i seçtiniz ?’’ sorusuna verilen yanıt ‘‘Adı uzun da ondan.’’ Yasalara göre Jerry Kobluk'un ölü rakibiyle 15 Eylül'de yeniden seçmenlerin karşısına çıkması gerekiyor. Ölü ile diri arasındaki oy yarışının sonucu sandıklar açıldığında belli olacak.

X