ANKARA HABERLERİ

Okumak Alzheimer’ı yüzde 32 azaltıyor

Hürriyet Haber
13.03.2015 - 01:13Son Güncelleme :

Nöroloji Uzmanı Dr. Esra Mohçıoğlu, Kitap okuma, yazma ve diğer benzeri beyin uyarıcı aktivitelerle uğraşmanın parkinson, alzheimer gibi hastalıklardan bağımsız olarak yaşlılıkta zihinsel gerilemeyi yavaşlattığını söyledi.

Hürriyet Haber

Alzheimer Türkiye’de yakın geleceğin sorunu olacak. HASVAK Sosyal Yaşam Evi’ne konuk olan Nöroloji Uzmanı Dr. Esra Mıhçıoğlu, “İleri yaşlara kadar kitap okumak, ortalama zihinsel aktivitelerle uğraşmayla karşılaştırıldığında hafızada gerileme oranını yüzde 32 azalttığı kanıtlandı” dedi. Dr. Mıhçıoğlu şunları söyledi:

“Alzheimer hastalığının görülme sıklığı yaş ile artmaktadır. 65 yaş üstü 100 kişiden 8’inde Alzheimer hastalığı görülmektedir. Türkiye’de 300 bin civarında Alzheimer hastası olduğu düşünülmektedir. Genç nüfusun giderek yaşlanacağı bir ülke olarak Türkiye’de 30-40 yıl sonra bu hastalığın önemli bir sağlık sorunu olacağını söylemek doğru olacaktır. Hasta randevularını, yemeğin altını, bakkaldan alacaklarını vb. unutmaya başlaıyor. Zamanla unutkanlık giderek artıyor ve hasta yeni olayları hiç kaydetdememeye başlıyor. Torunlarının isimlerini bile unutabiliyor.


YAKIN GEÇMİŞİ HATIRLAMASI ÖNEMLİ

Buna karşın hasta geçmişini özellikle de gençliğini ve 30-40 yaş dönemini şaşırtıcı bir ayrıntıyla anlatabilir. Sıklıkla hasta yakınları ‘ne unutkanlığı, 40 yıl öncesini cin gibi hatırlıyor’ diyerek yanlış bilgi verebilir ama önemli olan yakın döneme ait unutkanlığın olmasıdır. Alzheimer hastalığını tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi bugün için ne yazık ki yok. Ancak belli bir süre hastalığın ilerleme hızını durduracak ya da yavaşlatacak bazı yeni tedavi olanakları bulunmaktadır. Kitap okumanın, yazmanın ve diğer benzeri beyin uyarıcı aktivitelerle uğraşmanın parkinson, alzheimer gibi hastalıklardan bağımsız olarak yaşlılıkta zihinsel gerilemeyi yavaşlattığını kanıtlıyor. Hayatı boyunca zihinsel olarak uyarıcı aktivitelerle uğraşanlar, bunlarla uğraşmayanlara göre hafıza ve diğer benzeri zihinsel kapasitelerde daha yavaş bir gerileme oranına sahip.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okumak Alzheimer’ı yüzde 32 azaltıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ağustos 2019, Cuma
 • İmsak
  04:29
 • Güneş
  06:00
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:43
 • Yatsı
  21:08
Sayfa Başı