İZMİR HABERLERİ BAYRAKLI HABERLERİ

Okuma yazma öğrendiler, hayatları değişti

DHA
13.03.2018 - 11:08Son Güncelleme :
DHA

BAYRAKLI Belediyesi'nin açtığı kurslarla okumaya yazma öğrenen binlerce kişinin hayatı kolaylaştı. Hastaneye gidemeyen, otobüslerin numaralarını okuyamayan ve hep başkalarına muhtaç kalan bu kişiler okuma yazma öğrenerek özgüven de kazandı.

Halk Eğitim merkezleri işbirliğiyle Bayraklı Belediyesi semt merkezlerinde 2009 yılından bu yana süren okuma yazma kurslarında eğitmen olan Zeynep Çetingöz, derslerde alfabe eğitiminin yanı sıra basit toplama çıkarma işlemlerinin de öğretildiğini, 2’nci kademede sosyal bilgiler, Türkçe, matematik ve fen bilgisi derslerinin yer aldığnı, bu kursa genellikle okuma yazma bilmemenin sıkıntısını yaşamış olan 30 yaşının üzerindeki vatandaşların katıldığını belirterek, "Hastanelerde hangi birime gitmesi gerektiğini okuyarak, rahatlıkla bulabiliyorlar. Otobüslere kendi imkanlarıyla binebiliyorlar. Gazete, kitap okuyabiliyorlar ve diğer ihtiyaçlarını giderebiliyorlar" dedi. Okuma yazma öğrendikten sonra hayatın daha anlamlı olduğunu söyleyen Asi Aslan (65), gözlerinin zor görmesine rağmen okuma yazma öğrendiğini, otobüslerin numarasını göremezken şimdi soranlara yardımcı bile olduğunu belirtti. Kursiyer İnayet Usteymur "Hocamızla artık her şeyi öğreniyoruz. Hastaneye gidip gelebiliyorum, ismimi yazabiliyorum. Cahildik hiçbir konuda bilgimiz yoktu. Artık imza da atabiliyorum" dedi. Okuma yazma bilmezken hayatın her alanında başkalarına muhtaç olduğunu anlatan Fehime Tepeli, artık kendi ayakları üzerinde durabildiğini, öz güven kazandığını vurguladı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bayraklı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bayraklı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okuma yazma öğrendiler, hayatları değişti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı