NİĞDE HABERLERİ

Okulun elektrik ihtiyacı güneşten karşılanıyor

AA / Muhammed Yasir Aydoğan
24.02.2016 - 13:20Son Güncelleme :

- Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde dört yıl önce açılan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümü öğretmen ve öğrencileri, 12 güneş panelinden oluşturdukları sistemle okul binasının tüm elektrik ihtiyacını karşılıyor

AA / Muhammed Yasir Aydoğan

NİĞDE (AA) - Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin elektrik ihtiyacı okula kurulan 12 güneş panelinden karşılanıyor.

Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde dört yıl önce açılan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümü öğretmen ve öğrencileri, 12 güneş panelinden oluşturdukları sistemle binanın tüm elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri alan şefi Türker Yavuzer, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Geleceğin gençleri ve geleceğin yenilenebilir enerji teknisyenleri ilk olarak Niğde'de yetişecek. Türkiye'deki güneş, rüzgar, hidroelektrik enerji santrallerinde ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklı santrallerde çalışacak ara elemanı yetiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Güneş enerjisi veya yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik enerjisinin her yerde kullanılabildiğine dikkati çeken Yavuzer, ürettikleri enerjinin doğaya zarar vermediğini vurguladı.

Panelin ömrünün 30 yıl olduğunu dile getiren Yavuzer, günlük 8 evin enerji ihtiyacını karşılayacak enerji ürettiklerinin altını çizerek, "Çatımızda 3 kilovatlık kurulu gücümüz var bunun içerisinde yaklaşık 24 kilovat enerji üretiyoruz.15 kilovat da depolu enerjimiz var. Toplam 40 kilovatlık enerji üretimimizle, bir evin günlük enerji ihtiyacını 5 kilovat olarak düşünürsek günde sekiz tane evin bütün enerji ihtiyacını karşılayacak enerjimizi üretiyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Okulun elektrik ihtiyacı güneşten karşılanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 13 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Okulun elektrik ihtiyacı güneşten karşılanıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı