ANKARA HABERLERİ

Okulların OKS tercih yarışı

İpek ARIOĞUL
15.07.2007 - 00:00Son Güncelleme : 14.07.2007 - 19:00

Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nın ardından öğrencileri tercih heyecanı sararken, okullar arasında da tercihte öne çıkma yarışı başladı. Eskinin "Taş Mektebi" Atatürk Lisesi, başkentte İngilizce hazırlık sınıfı uygulamasına katılan tek Anadolu lisesi olma özelliğini taşıyor.

İpek ARIOĞUL

ORTAÖRETİM Kurumları Sınavı’nın (OKS) ardından öğrencileri tercih heyecanı sararken, okullar arasında da tercihte öne çıkma yarışı başladı. Başkent’in 121 yıllık en köklü okulu olan ve eskiden "Taş Mektep" olarak anılan Ankara Atatürk Lisesi, bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi ayrıcalığı, bilgisayar sınıfları, sunum odaları, üst düzey eğitim kadrosu, burs imkanları, kültürel ve sosyal faliyetlere verdiği önemle OKS’de başarılı olan öğrencileri bekliyor. Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı (ALEV) Başkanı Erol Üçer, OKS’de başarıyı yakalayan öğrencilerin Atatürk Lisesi’ni seçerek, üniversite ve iş dünyasına en iyi yatırımı yapacakları mesajını verdi.

ALEV Başkanı Üçer, globalleşen dünyada yabancı dilin çok önemli olduğunu belirterek, İngilizce hazırlık eğitimine başkentten dahil edilen tek okulun, 1886’da kurulan bir eğitim çınarı olması ve öğrencilerinin başarısıyla dikkat çeken Atatürk Lisesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Gençlerin erken yaşta dil öğrenmesi üniversite ve iş hayatında başarılı olmalarının en önemli şartlarından biri. Ankara Atatürk Lisesi ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Türkiye’de 10 Anadolu lisesinde başlatılan İngilizce hazırlık sınıfı uygulamasına Ankara’dan katılan tek okul oldu. OKS’de başarılı olan öğrencileri, vakıf olarak her türlü desteği sağladığımız lisemize bekliyoruz.

İKİNCİ YABANCI DİL İMKANI

Hazırlık uygulaması bu yıl başlayacak. Haftada 20 saat olan İngilizce eğitimi, okulun İngilizce öğretmenleri tarafından yürütülecek ve eğitim yabancı öğretmenlerle takviye edeilecek. İngilizcenin yanı sıra, 4 saat ikinci seçmeli dil verilecek. Bugünün iş dünyasında Rusça, Arapça, İspanyolca ve Çince bilen gençlerin şansı daha da artıyor. Yabancı dili öğrencilere en iyi şekilde öğretebilmek için hazırlık sınıflarını vakıf olarak elden geçiriyoruz. Yeni ders yılında görsel ve işitsel ders işlenebilecek bir sunum odası, 20’şer kişilik iki bilgisayar odası öğrencilerin hizmetinde olacak. Ayrıca her sınıfa televizyon yerleştirilecek."

Üçer, her yıl 100’ün üzerinde öğrenciye burs verdiklerini de belirtirken, mezun olduktan sonra da üniversiteye giren öğrencilerini maddi olarak desteklediklerini söyledi.

İsmini Atatürk verdi

ANKARA
Atatürk Lisesi’nin ilk binası, bugünkü Yüksek İhtisas Hastanesi’nin bulunduğu saha üzerine kuruldu ve Ankara halkı arasında "Taş Mektep" olarak tanındı. 1886 senesinde beş yıllık idadi olarak eğitim ve öğretime başlayan okul, 1908’de de sultani haline getirildi. Vatan savunmasında gösterdikleri üstün gayretleri ve vatanperver çalışmaları sebebiyle okula Milli Mücadele sonunda bizzat Atatürk tarafından ay yıldızlı sancak hediye edildi. Okulun yeni binasının halen inşaat halinde olduğu 1938 senesinde okulun isminin Atatürk Lisesi olması, Çankaya Köşkü’nde Atatürk’e teklif edildi ve Atatürk’ün müsaadesiyle okulun ismi Ankara Atatürk Lisesi oldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Okulların OKS tercih yarışı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı