ANKARA HABERLERİ

'Okulları haftada bir gün gezin'

Hürriyet Haber
09.09.2017 - 13:02Son Güncelleme :

Okul güvenliği toplantısında bürokratlara sert uyarılarda bulunan Vali Ercan Topaca, “Eğitim öğretimde huzursuzluğa yol açacak bir fiile, duruma yol açan arkadaşlar benden merhamet beklemesinler” dedi. Topaca, ilçe Milli Eğitim müdürlerine de okulları, haftada bir gün gezme talimatı verdi.

Hürriyet Haber

Okulların açılmasına sayılı günler kala, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Güvenliği İstişare Toplantısı, Ankara Valisi Ercan Topaca başkanlığında yapıldı. Emniyet ve ilgili kurumların bürokratlarına sert uyarılarda bulunan Vali Topaca ilçe milli eğitim müdürlerine, “Okulları, özellikle liseleri mutlaka haftada bir gün gezmeniz gerekiyor” dedi. Eğitimde yaşanabilen olayların sonrasında tedbir almanın bir anlam ifade etmediğini de vurgulayan Topaca toplantıda özetle şunları söyledi:

AYNISINI BU SENE GÖRMEYELİM

“Gerek Milli Eğitim müdürlerimizin gerek kaymakamlarımızın gerek İlçe Emniyet Müdürü veya Jandarma komutanlarının sorumluluk bölgesine göre, bu hususta her türlü tedbiri alacaklarını, gerekli duyarlılığı gösterecekleri konusunda herhangi bir tereddütümüz yok. Ancak bu konuda zaman zaman bazı ilçelerimizde geç tedbir alınması veya olan olaylardan çok sonra haberdar olunması, olay olduktan sonra tedbir alınmaya çalışılması gibi bazı istemediğimiz uygulamaları geçen dönem gördük. Dolayısıyla aynı olumsuzlukları bu sene görmek istemiyoruz.

OLAYDAN SONRA TEDBİR ALMAYIN

Geçen yıl bazı uygulamaları başlattık. Herhangi bir şekilde, sahip olduğu yetkiyi kullanmamaktan dolayı eğitim öğretimi aksatacak, eğitim öğretimde huzursuzluğa yol açacak bir fiile, duruma yol açan arkadaşlar benden merhamet beklemesinler. O konuda çok net kararlar alacağımı herkesin bilmesini istiyorum. Özellikle İlçe Milli Eğitim müdürlerimizin bu konuda çok dikkatli olmalarını istirham ediyorum. Okulları, özellikle liseleri mutlaka haftada bir gün gezmeniz gerekiyor. Hele hele birinci derece riskli okullarımızı ki o risk değişik sebeplerden kaynaklanıyor, buralarda olay olduktan sonra alacağınız tedbirin hiçbir anlamı yok.”

KİMSE O MAKAMDA OTURMASIN

Toplumda ‘Efendim, okulun etrafında, girişinde hatta içinde uyuşturucu satılıyor’ şeklinde bir algı olduğuna dikkat çeken Vali Topaca, “Metruk evler, metruk binalar dâhil olmak üzere benim de zaman zaman yaptığım ziyaretlerde, gezilerde en çok Ankara’da gündeme gelen konu, uyuşturucu. Belli ki toplumda ciddi bir rahatsızlık var. Herkes kendi ilçesini mahalle mahalle masaya yatırsın, sorunlu alanları tespit etmek suretiyle oralarda gerekli tedbiri alsın. Okulların önünde uyuşturucu satılıyorsa, kaymakamımız, hiçbir emniyet müdürümüz, hiçbir jandarma komutanımız, hiçbir Milli Eğitim müdürümüz makamında oturmasın. Görevimi yapıyorum diye de ortalıkta dolaşmasın. Bu konuda çok netiz. Bu hususta oluşabilecek boşluklar konusunda gerekli tedbirleri alacağız” diye konuştu.

DERSE GELMEYENİ İKİ SAAT İÇİNDE BİLDİRİN

Derse devam konusuna da değinen Vali Topaca, “Bir öğrenci, derse gelmemişse, artık teknoloji de gelişti. Her okul, öğrenci velisinin iletişim bilgilerini alsın. Bir öğrenci derse gelmemişse, herhangi bir iletişim yoluyla en geç iki saat içerisinde öğrencinin velisine bildirsin” ifadelerini kullandı. Okul servis araçları konusundaki denetimlerin sıkı bir şekilde yapıldığını kaydeden Vali Topaca, “Yaklaşık altı bin servisimiz var. Yine yaklaşık olarak yüz elli bin öğrencimizi taşıyoruz. Altı bin servis dağılmış durumda ilçelerimize, her ilçeye belli sayıda, büyük ilçelerimizde yoğun olmakla birlikte bu sayıyı biz denetliyoruz. Bundan sonra daha etkili bir denetim yapacağız. GPS sisteminin servislerde olması iyi bir şey. Ama bu yeterli değil. Kamera konusunu da çok hızlı bir şekilde tamamlatacağız” dedi.

Etiketler: Güvenlik

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 'Okulları haftada bir gün gezin' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Eylül 2017 tarihinde saat 13 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Okulları haftada bir gün gezin' haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:43
  • Guneş
   07:26
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:23
  • Akşam
   17:41
  • Yatsı
   19:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı