YOZGAT HABERLERİ

Okullarda Tatilin Uzaması Öğrenciyi Sevindirirken Esnafı Üzdü

IHA
22.08.2015 - 17:51Son Güncelleme :

OKULLARDA TATİLİN UZAMASI ÖĞRENCİ SERVİSLERİ VE DİĞER ESNAFLARI ÜZDÜ

IHA

Okullarda tatilin uzaması turizmcileri ve öğrencileri sevindirirken, başta öğrenci servisleri olmak üzere kırtasiyeciler, öğrenci kıyafeti ve öğrencilere yönelik iş yapan esnafı üzdü.
Türkiye’de okulların açılış tarihinin ertelenmesi öğrenci servislerinin, kırtasiyecilerin, okul kıyafeti ve malzemesi satışı yapan esnafın tepkisine neden oldu. Turizmcilerin talebi sonrası gündeme gelen okulların geç açılması tartışmaları sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun okulların ‘14 Eylül’de değil, 28 Eylül günü açılacağı’ yönündeki açıklamasına, 3 aydır okulların açılmasını bekleyen öğrenci servislerini ve kırtasiyecileri üzdü. Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Latif Altın, okullarda tatilin uzatılmasında sadece turizmcilerin düşünüldüğünü belirterek, diğer esnafların düşünülmediğini söyledi. Okulların açılmasıyla birlikte ekonomik hareketliliğin de başladığını ifade eden Altın, “Öğrenci servislerimiz, kırtasiyecilerimiz, öğrenci ile ilgili kıyafet ve diğer malzeme satışı yapan esnaflarımız mağdur edildi. Özellikle kırtasiye ve öğrenci servislerimiz üç aydır okulların açılmasını bekliyor. Bu esnafımızın birçoğu 3 ay boyunca hiçbir iş yapamadı, hiçbir işe gidemedi, bütün hazırlıklarını, bütün ödeme planlarını okul açılmasına göre yaptı. Tatilin uzamasıyla birlikte sadece Yozgat değil bütün ülke genelinde esnafımız mağdur oldu, planları altüst olurken, bu olumsuzluklar zincirleme olarak, birbirinden alışveriş yapan bütün esnafları ve iş adamlarını olumsuz etkiledi. Bu tür önemli konularda kararlar alınırken, sadece bir sektörün değil bütün ülke genelinin düşünülmesi gerekir” dedi.
Yozgat’ta öğrenci servis hizmeti sunan Adnantur Özel Öğrenci Servis İşletmecisi Adnan Ertuğrul, öğrenci servisleri olarak okulların açık olduğu dönemde 9 ay hizmet verdiklerini ve 3 ay iş yapamadıklarını belirterek, “Öğrenci servisleri olarak okulların açıldığı eylül ayında öğrencilerimizi zor topluyoruz. Tatil yaklaştığında ise öğrenciler 15-20 gün önce servisi bırakıyor. Bu olumsuzlukların yanında bu yıl bir de tatil uzatıldı. Bizler araçlarımızın bakımını yaptırıp, bazı arkadaşlarımız yeni araçlar alıp ödeme planını ona göre ayarladı. Şimdi ise tatil uzadı. Biz ödemelerimizi yapamayacağız, Bizim ödeme yapamadığımız diğer esnaflarda bir başkasına ödeme yapamayınca ve bu zincirleme olarak bir birini etkileyecektir. Kurban Bayramında insanlar kurban kestikleri için genelde fazla tatile çıkmıyor. Bu tatilin turizmciye bir katkısı olmayacağı gibi, diğer esnafları da mağdur etmiştir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Okullarda Tatilin Uzaması Öğrenciyi Sevindirirken Esnafı Üzdü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Okullarda Tatilin Uzaması Öğrenciyi Sevindirirken Esnafı Üzdü haberi güncellenecektir.

YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:26
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı