Ege Haberleri

  Okullarda süt dağıtımı sürüyor

  Hürriyet Haber
  02.12.2009 - 20:23 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin okullarda gerçekleştirdiği süt dağıtımı devam ediyor. Uzmanlar, sütte bol miktarda bulunan ve kemikleri güçlendiren D vitamininin, vücuttaki bağışıklılık sisteminin direncini artırdığını, bunun grip vakalarının arttığı günlerde daha da önemli olduğunu söylüyor. Okul yöneticileri ise, kampanyadan son derece mutlu.

  Sağlıklı nesiller
  İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl başladığı “sözleşmeli süt alımı” uygulaması ile hem sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı koymayı hem de yerli üreciyi desteklemeyi bu yıl da sürdürüyor. Bu kapsamda  Tire Süt Kooperatifi ile yapılan sözleşme ile her  hafta 164 okulda 141 bin 308 öğrenciye 200 mililitrelik bardak ambalajında günlük pastörize süt ve 1 litrelik UHT süt dağıtılıyor. Büyükşehir Belediyesi, öğrenim yılının ilk yarısında toplam  1 milyon 695 bin 690 litre süt dağıtımı gerçekleştirmiş olacak.
  Kemikleri güçlendirir
  Uzmanlar, sütte bol miktarda bulunan ve kemikleri güçlendiren D vitaminin, vücuttaki bağışıklılık sisteminin direncini artırmada büyük rol oynadığını belirtiyor. Araştırmalara göre, kış aylarında grip ve soğuk algınlığındaki artışın bir nedeni de D vitamini eksikliği. Ayrıca D vitaminin olumlu etkisi, astım gibi daha ciddi solunum rahatsızlığı çeken insanlarda da rahatlıkla görülebiliyor.

  ÜRETİCİ DE MUTLU

  Uzun süren ekonomik kriz ve fiyatlardaki düşüş nedeniyle sıkıntı yaşayan üreticiler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin devreye girmesiyle biraz nefes aldı. İzmir’de Türkiye’ye örnek bir uygulama gerçekleştirildiğini belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek bu uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı