Gündem Haberleri

  Okullarda engelliler için yeni düzenleme

  Hürriyet Haber
  22.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bütün eğitim kurumlarında fiziksel engelli öğrenciler için yapılmasına gereken düzenlemeleri bir genelgeyle duyurdu.

  Genelgeye göre, yapılacak değişiklikler şöyle sıralanıyor:

  * Bina girişlerinde yüzeyi kaymayan ve tekerlekli sandalye hareketlerini güçleştirmeyen malzemeyle kaplanmış rampalar inşa edilecek.
  * Her 6 metrede bir dinlenme amaçlı sahanlık yapılacak. Giriş kapıları, menteşeli ve normal açılır kanat olacak, döner veya çarpma kapı yapılmayacak.
  * Merdiven ve rampalarda, engelli öğrencilerin hareketlerini rahatça sağlayacak tutunma küpeşteleri düzenlenecek, rampanın korumasız kenarlarına koruma bordürü yapılacak.
  * Merdivenlerin basamak yükseklikleri en çok 16 santimetre, genişlikleri en az 28 santimetre olacak. Çıkıntılı uçlu basamak tasarımından kaçınılacak, az görenler için her basamağın ön kenarında farklı renkler kullanılacak.
  * Birden fazla katlı eğitim binalarında fiziksel engelli asansörü yapılacak. Elektrik kesilmelerinde akülü acil aydınlatma, otomatik kata getirme sistemi, havalandırma tertibatı ve müdür yardımcısı odasıyla telefon bağlantısı olacak.
  * Fiziksel engelli tuvaletleri tekerlekli bir kişinin içeriye girip kapıyı kapatmasına elverişli olacak. Tuvaletin iki yanında tutunma bantları bulunacak, engelliye göre üretilen özel lavabolar takılacak.
  * Okullardaki bahçe kapısından tören alanına girişler, yaya kaldırımından itibaren engelsiz olacak.
  * Okul bahçelerinde zemin düz satıhlı ve kaymaz yüzeyli yapılacak. Yüksek, keskin, kavisli veya köşeli düzenlemelerden, çukur, yükselti, döşeme farklılığı, otopark zincirleri, yer ızgaraları gibi tehlikeli her türlü düzensizlikten kaçınılacak.
  * Eğitim yapılarında az gören veya belirli düzeyde işitme sorunu yaşayan öğrenciler de düşünülecek.
  * Kapılardaki yazılar standart sembol veya kabartma karakterli, büyük harf karakterinde, bulundukları zeminle zıt renkli, kapı kolunun bulunduğu kenarda olacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı